Detská železnica v Košiciach chcela rekonštruovať historickú trať, ale zlodej ukradol podvaly a štrk

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
detská železnica
Foto: ilustračné, SITA

Neznámy páchateľ v uplynulých dňoch okradol Detskú železnicu v Košiciach. Z voľného priestranstva v rekreačnej oblasti Alpinka na konečnej zastávke železnice ukradol voľne uskladnené nové i staršie podvaly a štrk, ktoré boli určené na rekonštrukciu trate. Riaditeľ detskej železnice už podal na neznámeho páchateľa trestné oznámenie. S výzvou na vypátranie zlodeja sa obracia aj na verejnosť.

Chceli rekonštruovať historickú železnicu

Ako agentúru SITA informovala Zuzana Lehotská z Detskej železnice Košice, ku krádeži došlo v uplynulých dvoch týždňoch. Zlodej odcudzil viac ako 30 železničných podvalov a približne 500 kg štrku, ktoré boli určené na renováciu trate historickej úzkorozchodnej železnice.

„Vzhľadom na vzniknuté skutočnosti sme museli pozastaviť práce na rekonštrukcii koľajiska na konečnej stanici Alpinka. Verejnosť žiadame o akúkoľvek informáciu vedúcu k objasneniu krádeže a usvedčeniu páchateľa. Pomohli by nám aj náhodné fotografické alebo videozábery, zachytávajúce podvaly a situáciu na stanici Alpinka od 15. do 19. júla, prípadne informácia o niekom, komu zrazu v tomto období pribudli na záhrade či stavbe nové železničné podvaly,“ vyzval riaditeľ košickej detskej historickej železnice Ľubomír Lehotský.

Areál je pod dohľadom kamier

Dobrovoľníci z detskej železnice sa starajú o úzkorozchodnú trať a vyše storočné historické a pamiatkovo chránené železničné vozidlá, ktoré sú vo väčšej miere deponované v exteriéri.

„Doposiaľ sa nám i napriek týmto bojovým podmienkam podarilo ochrániť zverený majetok voči vandalom, sprejerom a iným živlom. Časť areálu je už pod dohľadom bezpečnostných kamier. Postupne chceme takýmto spôsobom ochrániť celý areál a majetok. Zdá sa, že tentoraz sme doplatili na obyčajnú ľudskú chamtivosť, ktorú nezastavila ani skutočnosť, že o unikátnu atrakciu sa stará mnoho dobrovoľníkov a nadšencov, ktorým jedinou odmenou je to, že sa môžu podieľať na záchrane tejto unikátnej historickej pamiatky v Košiciach,“ uviedol Lehotský.

Hoci majetkovú ujmu vo výške nad 1 500 eur nepovažuje za enormnú, za oveľa väčšiu označil škodu morálnu. „Ako máme vysvetliť deťom takéto konanie chamtivcov? Na jednej strane sú tu ľudia, ktorí sa snažia veci zachraňovať, a na druhej tí, ktorí si bez okolkov prisvoja to, čo im nepatrí,“ dodal riaditeľ detskej železničky

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír LehotskýZuzana Lehotská