Diaľničiari dostali mastnú pokutu, za obchádzanie pravidiel verejnej súťaže musia zaplatiť vyše 10-tisíc eur

Odpočívadlo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Národná diaľničná spoločnosť, a. s., (NDS) porušila zákon o verejnom obstarávaní pri zadávaní upratovacích služieb na odpočívadlách a hraničných priechodoch spred troch rokov.

Diaľničiari dostali mastnú pokutu

Podľa Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) neoprávnene použila postupy pre zadávanie zákaziek s nízkou hodnotou. Súčasne zákazku na poskytnutie služieb rozdelila a zvolila spôsob určenia jej predpokladanej hodnoty s cieľom znížiť ju pod finančný limit pre prísnejší postup zadávania nadlimitných zákaziek.

Ako vyplýva z rozhodnutia ÚVO zverejnenom na jeho portáli, konanie NDS malo vplyv na výsledok verejného obstarávania a za porušenia zákona jej udelil pokutu vyše 10-tisíc eur.

Ochádzanie pravidiel pri šiestich zmluvách

Úrad pokutu znížil o polovicu, pretože diaľničiari v stanovisku plne súhlasili so zistenými skutočnosťami aj s výškou sankcie. Pokuta za tento správny delikt podľa zákona o verejnom obstarávaní by bola takmer 20,5-tisíca eur.

Diaľničiari obišli pravidlá v prípade šiestich zmlúv z roku 2019 na upratovanie odpočívadiel Voznica, Čierne, Budča a Turčianska Štiavnička, ako aj hraničných priechodov Jarovce a Čunovo v celkovom objeme takmer 327-tisíc eur bez dane z pridanej hodnoty. Úrad skontroloval postup NDS pri zadaní týchto služieb z vlastného podnetu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Národná diaľničná spoločnosť (NDS)ÚVO Úrad pre verejné obstarávanie