Diaľničiari dostali pokutu vo výške 30-tisíc eur, a to pre stavbu mosta na D1 ponad obchvat D4

Výstavba križovatky Triblavina Foto: archívne, NDS

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) uložil Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) pokutu vo výške 30-tisíc eur. Sankcia sa týka bývalého tendra na zhotovenie mosta na diaľničnom úseku D1 Bratislava – Triblavina.

Ako diaľničiari vo štvrtok informovali, tento projekt súťažili v marci 2019, zmluvu podpísali v decembri toho istého roka so spoločnosťou Doprastav ako úspešným uchádzačom. Pokuta sa netýka projektu vybudovania križovatky D1 a D4 v rámci plánovaného rozšírenia spomínaného diaľničného úseku, ktorý je aktuálne vo verejnom obstarávaní.

Most ponad bratislavský obchvat D4

Predmetom zákazky D1 Bratislava – Triblavina, most D1/D4 bolo podľa diaľničnej spoločnosti vybudovanie mostného objektu, ktorý povedie súčasnú diaľnicu D1 ponad nultý bratislavský obchvat na D4.

„Išlo o prvú etapu budovania križovatky D4/D1, ktorá mala umožniť koncesionárovi plynule pokračovať vo výstavbe bratislavského obchvatu. Súťaž na zhotoviteľa stavby prebehla v súlade s obchodnými podmienkami Žltého FIDIC-u a na základe multikriteriálneho hodnotenia ponúk,“ uviedla hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

Postup bol v rozpore so zákonom

Spolu sa hodnotilo osem kritérií, a to cena, kvalita tímu odborníkov, náklady na prevádzku, lehota obmedzení na diaľnici, lehota výstavby a projektovej dokumentácie, ako aj kľúčové strojné vybavenie a hodnotenie technológie výstavby. Podľa ÚVO postupovala Národná diaľničná spoločnosť v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní.

„Národná diaľničná spoločnosť voči prvostupňovému rozhodnutiu podala opravný prostriedok, avšak vzhľadom na argumentáciu kontrolného orgánu v ďalšom procese sa rozhodla, že voči finálnemu rozhodnutiu rozklad nepodá,“ dodala Žgravčáková s tým, že finálne rozhodnutie úradu je tak právoplatné.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva Žgravčáková
Firmy a inštitúcie DoprastavNárodná diaľničná spoločnosť (NDS)ÚVO Úrad pre verejné obstarávanie