Diaľničiari otvorili úsek kysuckej diaľnice D3 a motoristov upozorňujú, že cesta je spoplatnená

Diaľnica,
Sprejazdnenie nového úseku je dobrou správou predovšetkým pre obyvateľov Čadce, ktorá bude odbremenená predovšetkým od nákladnej dopravy. Foto: ilustračné, www.facebook.com
  • aktualizované 21. decembra, 14:03

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) odovzdala v pondelok 21. decembra motoristom do užívania nový úsek diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec. Ako informovala hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková, takmer šesťkilometrový obchvat Čadce výrazne odľahčí cestu I/11 v intraviláne mesta.

Výstavba diaľničného úseku trvala štyri roky. Otvoreniu diaľničného úseku predchádzala štvorhodinová uzávera tunela Horelica.

Ľudia sa museli vzdať pozemkov

Sprejazdnenie nového úseku je dobrou správou predovšetkým pre obyvateľov Čadce, ktorá bude odbremenená predovšetkým od nákladnej dopravy.

„Patrí sa poďakovať tým obyvateľom Čadce, ktorí pre výstavbu diaľnice a naše dobro obetovali svoje domy a pozemky, na ktorých dnes stojí diaľnica. Tá má pre región vysokú pridanú hodnotu, keďže aj vďaka nej prišli do nášho priemyselného parku dve veľké fabriky. Vytvárať v dnešnej dobe pracovné miesta pre Kysučanov má obrovský význam,“ poznamenal primátor Gura.

Na obchvate Čadce dlhom 5 673 metrov je postavených 19 mostov a dve križovatky Bukov a Podzávoz. Celkovo je tu evidovaných 282 stavebných objektov a celková dĺžka protihlukových stien je 11 130 metrov. Podľa NDS motoristi ušetria jazdou po novom úseku diaľnice D3 päť minút. Po napojení na existujúci úsek D3 Svrčinovec – Skalité budú môcť motoristi využívať prepojenie Slovenska s Českom a Poľskom.

Zhotoviteľom stavby za zmluvnú cenu vyše 239 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH) je združenie stavebných spoločností Strabag, s. r. o. (vedúci člen), PORR, s. r. o. a Hochtief CZ, a. s.. Projekt je spolufinancovaný z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020 a tiež z Nástroja na prepojenie Európy.

Potrebná je diaľničná známka

NDS zároveň upozorňuje motoristov, že novootvorený úsek D3 je spoplatnený v zmysle dopravného značenia. „Vodiči motorových vozidiel do 3,5 t potrebujú mať pred vstupom na diaľnicu uhradenú elektronickú diaľničnú známku. Nákladné vozidlá nad 3,5 t a autobusy budú mať prejazd úsekom spoplatnený elektronickým mýtom od 1. januára 2021,“ spresnila hovorkyňa NDS.

„Verím, že motoristi aj občania regiónu ocenia nový úsek a že im bude dobre slúžiť. Šesťkilometrový obchvat Čadce totiž skráti v dopravnej špičke čas jazdy cez Kysuce až o 30 minút. My pokračujeme ďalej v príprave zvyšných úsekov na ťahu D3,“ uviedol minister dopravy a výstavby Andrej Doležal.

Výskumný ústav dopravný odhaduje, že v severnej časti mesta poklesne dopravná intenzita na zhruba 4-tisíc vozidiel za deň z pôvodných okolo 17-tisíc vozidiel. „Obyvateľom Čadce a širšieho okolia to prinesie značné odbremenenie od negatívnych sprievodných javov dopravy, hluku, exhalátov a dopravnej nehodovosti,“ poznamenala Žgravčáková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DoležalEva ŽgravčákováMilan Gura
Firmy a inštitúcie NDS Národná diaľničná spoločnosť