Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NDS vyhlási tender na dostavbu prešovského obchvatu
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
FOTO: Sita/Viktor Zamborský
18. 06. 2019 12:13 Cestná dopravaPrešov od Katarína Žákovánasadoprava.sk

Diaľničiari pripravujú výstavbu II. etapy severného obchvatu Prešova na R4

BRATISLAVA 18. júna – Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) pripravuje súťaž na výstavbu aj druhej etapy severného obchvatu Prešova na rýchlostnej ceste R4. Verejné obstarávanie na zhotoviteľa predpokladá vyhlásiť predbežne v dvoch termínoch. Začiatkom roka 2020, prípadne o rok neskôr.

Závisí to od toho, či vyše 10-kilometrová časť obchvatu bude v plnom profile so štyrmi pruhmi, alebo len v polovičnom profile.

NDS vypísala tender na dostavbu prešovského obchvatu
FOTO: Sita/Viktor Zamborský

„Na rýchlostnú cestu R4 Prešov – severný obchvat II. etapa prebieha na základe požiadavky Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) dopracovanie viacerých variánt ekonomických analýz. Na základe ich výsledkov vydá ÚHP stanovisko, či ďalšie pokračovanie prípravy bude v plnom, alebo v polovičnom profile,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

Plný či polovičný profil obchvatu?

Na tento úsek má NDS vydané právoplatné územné rozhodnutie a spracovanú dokumentáciu na stavebné povolenie na plný profil. Ak padne rozhodnutie o pokračovaní v plnom profile, NDS vyhlási súťaž začiatkom roku 2020.

V prípade, že budeme musieť ísť do polovičného profilu, je potrebné túto dokumentáciu prepracovať a tým pádom predpokladáme zhruba dvanásťmesačné oneskorenie,“ priblížila Michalová. Vplyv na počet pruhov na R4 bude mať očakávaná intenzita dopravy v budúcnosti.

Prešovčania sa konečne dočkajú obchvatu
Foto: SITA/Viktor Zamborský

NDS očakáva, že v roku 2025 by po úseku R4 malo jazdiť 14 až 18-tisíc áut denne a v roku 2035 by sa mala intenzita dopravy zvýšiť na 17 až 23-tisíc vozidiel.

Na základe údajov z roku 2015 po ceste prvej triedy I/18 na úseku Prešov – Kapušany jazdilo vyše 23-tisíc áut za 24 hodín.

NDS má stavbu majetkovo vysporiadanú

Celkové predpokladané náklady na výstavbu druhej etapy obchvatu Prešova na R4 s tunelom Okruhliak vo variante s plným profilom dosahujú zhruba 314 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty. Z toho náklady na stavebné práce predstavujú 286 mil. eur.

Variant s polovičným profilom by stál podľa odhadov 235 mil. eur. Plánovaná stavba je podľa NDS v súčasnosti majetkovo vysporiadaná na 98 percent v prípade trvalého záberu a na 88 percent dočasného záberu.

Pokračuje uzatváranie posledných zmlúv, ako aj 45 vyvlastňovacích konaní na trvalý záber s finančným plnením 127-tisíc eur a 115 vyvlastňovacích konaní na dočasný záber v objeme 18 300 eur.

Mohlo by vás zaujímať: Váhostav vyhral súťaž, bude stavať obchvat v Prešove

Odporúčané články

Diaľničiari spolu s políciou zintenzívnia kontroly diaľničných známok na hraničných priechodoch Diaľničiari vypíšu tender na dokončenie úseku D1 s tunelom Višňové, dostavať sa má do roku 2023

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Video+foto: Sagan špurtoval o triumf v 10. etape Tour de France 2019 a kraľuje bodovacej súťaži Harabin si nechce prevziať cenu Homofób roka na Dúhovom pochode, nepodporí šírenie LGBT agendy Polícia stále zhromažďuje dôkazy v prípade bitky v centre Bratislavy, zrejme padnú ďalšie obvinenia Video+foto: Pelotón v 10. etape Tour de France roztrhal vietor, „zavretý“ Sagan začal špurtovať neskoro Systém Galileo zaznamenal rozsiahle výpadky, smartfóny nebudú mať informácie o čase ani polohe

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X