Diaľničiari spolu s políciou zintenzívnia kontroly diaľničných známok na hraničných priechodoch

hranice, Jarovce
Foto: ilustračné, SITA/Robert Tappert.

Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) a polícia cez leto preveria povinnosť vodičov jazdiť s platnou elektronickou diaľničnou známkou. Zintenzívnia najmä kontroly na diaľničných hraničných priechodoch. Tento rok podľa diaľničiarov zatiaľ vykonali 259 takýchto kontrol, pričom na mieste udelili 834 pokút, z toho 78 slovenským a 756 zahraničným vodičom.

Zvislé dopravné značenie

„Na výkon kontroly úhrady diaľničných známok má NDS vyčlenených šesť špeciálnych vozidiel, ktoré monitorujú situáciu na cestách a v spolupráci s príslušníkmi polície riešia priestupky najmä priamo na mieste, a to blokovou pokutou,“ informovala v pondelok hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

Počas leta na Slovensko prichádza oveľa viac motoristov zo zahraničia ako po iné mesiace roka. „Zahraničných motoristov na povinnosť úhrady elektronickej diaľničnej známky pre používanie diaľnic a rýchlostných ciest na Slovensku informuje zvislé dopravné značenie osadené bezprostredne na vstupe do našej krajiny,“ uviedla Michalová.

Stacionárne kamery

Povinnosť úhrady diaľničných známok okrem vozidiel v teréne monitorujú aj stacionárne kamery, ktoré zachytávajú evidenčné čísla prechádzajúcich vozidiel. Tieto zábery sú následne vyhodnocované, teda porovnávajú sa so zoznamom zakúpených diaľničných známok v databáze NDS.

„V prípade zistenia podozrenia z porušenia povinnosti úhrady diaľničnej známky sú tieto informácie poskytnuté do Jednotného informačného systému cestnej dopravy, ktorý je v správe Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky. Systém vyhodnotí, kto je prevádzkovateľom vozidla, či je dané vozidlo od platby oslobodené a spracuje podklad pre príslušný okresný úrad,“ priblížila Michalová. Samotné zasielanie rozkazu o uložení pokút je však v kompetencii Ministerstva vnútra SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NDS Národná diaľničná spoločnosť