Diaľničný úsek Hubová - Ivachnová bude možno hotový až v roku 2023, pripúšťa minister Doležal

Tunel Čebrať, D1 Hubová - Ivachnová
Pohľad na východný portál tunela Čebrať na úseku D1 Hubová - Ivachnová. Foto: archívne, SITA/Milo Fabian

Výstavba 15-kilometrového úseku diaľnice D1 Hubová – Ivachnová sa pravdepodobne o niekoľko mesiacov oneskorí. Po piatkovom kontrolnom dni na stavbe diaľnice to pripustil minister dopravy Andrej Doležal.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) by chcela úsek sprejazdniť koncom roka 2022, Doležal to považuje za príliš ambiciózne, keďže zhotoviteľ pre niektoré čiastkové stavby ešte potrebuje získať stavebné povolenia.

Tri roky po termíne

Diaľničný obchvat Ružomberka mal byť podľa pôvodných plánov hotový už pred tromi rokmi, zdržanie spôsobil zosuv pri západnom portáli tunela Čebrať, ktorý sa tak predĺžil o dva kilometre.

„Väčšina mostných objektov je hotových, ale máme tu dva problémové úseky, pre ktoré sa celé dielo omešká. Prvým je stavba tunela Čebrať, kde pre západný portál ešte nemá zhotoviteľ stavebné povolenie, a druhým je zosuv pôdy v ďalšej časti diaľničného úseku, s ktorým sa pôvodne nepočítalo,“ uviedol Doležal.

Podľa pôvodného projektu sa stavia už iba 10 percent objektov stavby, povedal investičný riaditeľ NDS Miloš Vicena.

„Dodnes sa doprojektovávajú určité úseky, ale pevne verím, že po akceleračných opatreniach a rokovaniach so zhotoviteľom sa podarí sklz vo výstavbe dobehnúť,“ skonštatoval Vicena.

Preprojektovanie stavby

Zhotoviteľom stavby je konzorcium spoločností OHL ŽS, a. s. a VÁHOSTAV-SK, a. s..

„Naše spoločnosti nikdy nechceli blokovať túto stavbu tak, aby došlo k takému veľkému zdržaniu. Technické problémy však viedli k tomu, že sa takmer celá stavba musela preprojektovať. Dnes však už disponujeme technickými riešeniami a zostáva veriť, že v procese získavania stavebných povolení už nepríde k ďalším zdržaniam. Po ich získaní určite nasadíme všetky možné kapacity tak, aby sme dohodnuté termíny dodržali,“ vyhlásil generálny riaditeľ OHL ŽS Roman Kocúrek.

Diaľničný úsek D1 Hubová – Ivachnová má takmer 15 kilometrov a jeho súčasťou je tunel Čebrať dlhý 3,5 kilometra. Aktuálna cena stavby je 288 790 981,21 eura bez DPH.

Výstavba sa začala v roku 2014 a podľa NDS by mala byť stavba odovzdaná do užívania v decembri 2022. Motoristom ušetrí diaľnica, ktorá zo severnej strany obchádza Ružomberok, až 16 minút v porovnaní s jazdou po ceste I. triedy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DoležalMiloš VicenaRoman Kocúrek
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRNDS Národná diaľničná spoločnosťOHL ŽSVáhostav - SK