Dodatočné testy materiálov použitých na stavbe D4 a R7 sa už vykonávajú

D4
Výstavba pilierov v Dunaji a pohľad na skruž na západnom predmostí | Foto: D4R7 Construction
Výsledky bude možné zverejniť po definitívnom ukončení testovania.

Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) potvrdilo, že už prebiehajú dodatočné testy vzoriek použitých materiálov na stavbe diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 v okolí Bratislavy.

„Výsledky bude možné zverejniť po definitívnom ukončení testovania. Aby bolo možné vyjadriť sa k ďalším krokom, je nutné počkať na výsledky testov,“ uviedol rezort dopravy pre agentúru SITA.

Riziko výstavby je podľa ministerstva v prípade PPP projektu plne prenesené na koncesionára. Prípadné zvýšené nároky spôsobené touto situáciou sa preto nepremietnu do ceny pre štát.

Rezort bude spolupracovať pri poslaneckom prieskume

Ministerstvo dopravy bude tiež plne spolupracovať pri poslaneckom prieskume na stavbe D4 a R7.

„Rovnako poslancom poskytne všetky požadované dokumenty, ktoré má k dispozícii,“ informoval ďalej rezort dopravy.

Zároveň akceptuje nedávne rozhodnutie parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti o uskutočnení poslaneckého prieskumu na stavbe D4 a R7. Prieskum by sa mal uskutočniť 4. júna, prípadne v inom vhodnom termíne najneskôr do 17. júna.

Poslanci sa oboznámia so situáciou na stavbe D4 a R7 na základe iniciatívy poslanca Národnej rady SR a tímlídra strany Sloboda a Solidarita pre dopravu Miroslava Ivana, ktorý bude prieskum viesť.

Rezort dopravy ešte v polovici mája informoval, že zemina v násypoch budovanej D4 a R7 neohrozuje zdravie ľudí. Testy však potvrdili aj použitie materiálov v rozpore so stavebnými predpismi. „Aby bolo možné tieto výsledky potvrdiť s definitívnou platnosťou, a zároveň aby bolo možné určiť rozsah problému, je nutné urobiť dodatočné odbery vzoriek a ďalšie testy,“ uviedla vtedy hovorkyňa ministerstva dopravy a výstavby Karolína Ducká.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR