Dokončenie obchvatu Starej Ľubovne sa opäť posunulo, neplánované stavebné práce navýšili aj sumu

Stará Ľubovňa - obchvat
Základný kameň stavby obchvatu. Foto: staralubovna.sk.

Dokončenie juhovýchodného obchvatu mesta Stará Ľubovňa sa opäť posunulo, hotový by mal byť do konca októbra. Okrem lehoty výstavby bola upravená aj cena diela o viac ako 200-tisíc eur, dôvodom sú ďalšie potrebné stavebné práce. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraj Daša Jeleňová, napriek tomu zmena zmluvnej ceny neprekročila pôvodne rozpočtovanú sumu 2,35 milióna eur.

Všetky finančné a zmluvné dopady nad pôvodne dojednané práce v základnej stavebnej zmluve boli vopred prerokované a odsúhlasené predstaviteľmi mesta a Prešovským samosprávnym krajom,“ poznamenala. Obchvat je spoločnou investíciou mesta Stará Ľubovňa a Prešovského samosprávneho kraja. Mesto poskytlo na realizáciu jeden milión eur, Prešovský samosprávny kraj vyčlenil na tento zámer 1,35 milióna eur.

Nepriaznivé počasie

Nová komunikácia v dĺžke 919,12 metra má odbremeniť historické centrum od dopravného zaťaženia a zvýšiť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky. Spájať má dve cesty tretej triedy. Ide o úsek v smere na Jakubany a Novú Ľubovňu a cestu Stará Ľubovňa – Prešovská ulica s napojením na cestu prvej triedy na trase Stará Ľubovňa – Sabinov – Prešov. Realizátorom prác je Doprastav, a. s.

Juhovýchodný obchvat Starej Ľubovne mal byť pôvodne dokončený v septembri. Pred viac ako mesiacom primátor mesta Ľuboš Tomko hovoril o zmene termínu na polovicu októbra. Ako povedal pre SITA, dôvodom posunu bolo nepriaznivé počasie v máji a práce, ktoré vznikli v súvislosti s technickým riešením stavby.

Potvrdila to aj hovorkyňa PSK. Podľa posledných informácií z PSK je ukončenie stavebných prác, pokiaľ nenastanú mimoriadne nepredvídateľné okolnosti, plánované do konca októbra.

Neplánované stavebné práce

Zmeny termínu spôsobili najmä viaceré neplánované stavebné práce, tie navýšili aj sumu. „Ďalším významným dôvodom rozšírenia predmetu diela je zvýšenie rozsahu rekonštrukcie cesty III/3120 až k mostnému objektu pred vstupom do centra mesta z dôvodu značného poškodenia vrchného asfaltového krytu vozovky a z dôvodu plynulého napojenia križovatky na cestu III/3120 v smere do mesta, čo predstavuje viac ako 200-tisíc eur,“ konkretizovala Jeleňová.

V rámci aktuálnych stavebných prác na výstavbe obchvatu boli podľa jej slov položené chodníkové a cestné obrubníky, zámková dlažba na chodníkoch a vystavaný mostný objekt. Osadené boli aj zábradlia a stožiare verejného osvetlenia a finalizujú stavebné práce na konštrukčných vrstvách vozovky.

Mesto Stará Ľubovňa sa o výstavbu obchvatu usilovalo viac ako dvadsať rokov, plány brzdili výkupy pozemkov i finančná náročnosť zámeru. Reálnejšiu podobu nadobudol obchvat až koncom roka 2015 po úspešnom majetkoprávnom vysporiadananí pozemkov, ktoré mesto predalo PSK za jedno euro. Základný kameň stavby poklepali v Starej Ľubovni napokon 1. apríla tohto roka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľuboš Tomko
Firmy a inštitúcie PSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)