Doležal chce do roka ukončiť rokovania s dopravcami o prevádzke železničnej trate Bratislava - Komárno

||||
Vlak RegioJetu na trati Bratislava - Komárno. Foto: regiojet.sk.

Ministerstvo dopravy chce do roka ukončiť priame rokovania s deviatimi domácimi i zahraničnými železničnými dopravcami vrátane Železničnej spoločnosti Slovensko, Arriva či RegioJet o desaťročnej zmluve o prevádzke železničnej trate Bratislava – Komárno.

Uviedol to vo štvrtkovej online diskusii minister dopravy Andrej Doležal s tým, že výsledkom rokovaní má byť transparentná a trhovo i hospodárne výhodná zmluva.

Zverejnenie súťažných kritérií

Rezort dopravy už ohlásil v európskom vestníku, že ide hľadať priamym zadaním dopravcu na trati Bratislava – Komárno. V rámci prvého kola rokovania šéf rezortu dopravy predstavil spoločnostiam očakávania ministerstva vrátane toho, že za rok by mal dopravca vykonať v priemere 1,2 milióna vlakokilometrov.

Do konca júna budú zverejnené súťažné kritériá, na základe ktorých bude rezort jednotlivé ponuky vyhodnocovať. Ako podotkol minister Doležal, viacero podmienok v rámci súťaže sa otvorilo s cieľom získať čo najviac ponúk zo strany dopravcov.

Prvé ponuky očakáva v septembri

Prvé ponuky očakáva do konca septembra tohto roka. Zároveň však zdôraznil, že ministerstvo dopravy nemôže v rámci pravidiel uzavrieť zmluvu o liberalizácii trate Bratislava – Komárno skôr, ako bude výzva aspoň rok zverejnená v európskom vestníku.

„Máme rok na to, aby sme rokovali a dohodli zmluvu. Ale keď v posledný deň počas toho roka, kým bude výzva zverejnená v európskom vestníku, príde nový záujemca, budeme sa musieť aj s jeho ponukou zaoberať. Preto až po roku môžeme uzavrieť zmluvu,“ dodal Andrej Doležal.

Nikto nemal zásadný problém

Minister dopravy Andrej Doležal považuje priame rokovanie o prevádzke železničnej trate Bratislava – Komárno za legitímny spôsob súťaže. Od železničných dopravcov zo Slovenska, Česka, Rakúska a Maďarska očakáva súhlas so zverejnením ich ponúk, aby celá súťaž bola čo najviac transparentná a objektívna.

Ako podotkol, doteraz nikto zo záujemcov nemal zásadný problém s tým, že by boli zverejnené aj počty bodov, ktoré dosiahli v hodnotení.

„Na konci dňa víťaznú ponuku veľmi radi zverejníme,“ dodal Andrej Doležal, podľa ktorého priame rokovania s dopravcami prišli po tom, čo ministerstvo dopravy muselo pre nezáujem domácich i zahraničných spoločností zrušiť súťaž na prevádzku železničnej trate Bratislava – Komárno.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Doležal
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR