Doležal dofinancuje národného dopravcu 20 miliónmi eur. Minister po spore s Matovičom zrazu tvrdí, že peňazí majú dosť (video)

Andrej Doležal
Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal. Foto: SITA/Branislav Bibel

Ministerstvo dopravy a výstavby SR dofinancuje výkony osobnej železničnej dopravy z vlastných zdrojov. Z chýbajúcej sumy 24 miliónov eur pre Železničnú spoločnosť Slovensko (ZSSK) poskytne 20 miliónov eur z financií určených na covidovú pomoc pre cestovný ruch a gastro.

Hrozilo rušenie spojov

Dofinancovanie, na ktorom sa ministerstvá dopravy a financií dohodli koncom minulého týždňa, je podľa šéfa rezortu dopravy Andreja Doležala (nom. Sme rodina) potrebné na naplnenie tohtoročného plánu dopravnej obsluhy v objeme 354 miliónov eur.

Hroziaca kríza v podobe rušenia tretiny vlakov je podľa ministra dopravy zažehnaná po dosiahnutí dohody o dofinancovaní výkonov železničnej dopravy.

Rokovania o novom rozpočte

Ako povedal v relácii na sociálnej sieti, debaty o financovaní prevádzky železničnej dopravy ešte budú pokračovať pre rast cien energií, hlavne elektrickej trakcie, a palív.

„Čakajú nás rokovania o návrhu nového rozpočtu na rok 2023. Som presvedčený, že pri návrhu nového rozpočtu sa dohodneme tak, aby sme znova nemuseli dofincovávať železničnú spoločnosť v priebehu roka 2023,“ uviedol Doležal.

Peňazí je zrazu dosť

Podnikatelia v cestovnom ruchu a gastre sa podľa ministra nemusia obávať v súvislosti s uvoľnením prostriedkov na dofinancovanie železničnej dopravy.

„Je ešte dosť zdrojov na podporu tohto odvetvia. Aj najpesimistickejšie prognózy hovoria o tom, že by sme tieto zdroje nevyčerpali, čiže mohli sme si dovoliť navrhnúť realokovať 20 miliónov eur do Železničnej spoločnosti Slovensko,“ informoval Doležal.

Pripravujú ešte výzvu na poskytnutie pomoci v cestovnom ruchu aj za prvé dva mesiace tohto roka. V prípade veľkej schémy pomoci je potrebné požiadať o príspevok čím skôr, lebo končí 30. júna.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Doležal