Doležal má v rukách výpovede dvoch tretín zamestnancov letiska v Poprade, trvajú na odvolaní riaditeľa

Doležal, Letisko Poprad
Foto: www.facebook.com SITA/Branislav Bibel - koláž Wbn

Výpovede podalo 44 z takmer 70 zamestnancov spoločnosti Letisko Poprad – Tatry, a. s. Agentúru SITA o tom v súvislosti s otvoreným listom zamestnancov letiska ministrovi dopravy a výstavby Andrejovi Doležalovi (nom. Sme rodina) informoval predseda základnej organizácie Integrovaného odborového zväzu na popradskom letisku Michal Pavela.

Vyslovili v ňom nespokojnosť s činnosťou a správaním sa výkonného riaditeľa a predsedu predstavenstva letiskovej spoločnosti Petra Dujavu a žiadajú jeho odvolanie.

Žiadajú odvolanie riaditeľa

„Ak minister dopravy neodvolá výkonného riaditeľa spoločnosti Letisko Poprad – Tatry, zamestnanci zotrvajú na svojich výpovediach,“ uviedol Pavela s tým, že výpovede zaslali poštou naraz v sobotu 16. júla.

Výpovede podali zamestnanci letiskovej záchrannej hasičskej služby, plniči leteckých pohonných hmôt, na oddeleniach bezpečnostnej ochrany a kontroly, letiskovej infraštruktúry, dispečingu a obchodného handlingu a tiež pracovníci údržby a upratovania.

„Dvaja ďalší zamestnanci už podali výpoveď pred hromadnou výpoveďou a momentálne sú vo výpovednej lehote,“ dodal Pavela. Odborová organizácia na popradskom letisku má 38 členov, čo je viac ako polovica zamestnancov.

Dujavu vymenoval Doležal

Doležal sa k situácii na letisku pod Tatrami a k požiadavke zamestnancov na odvolanie riaditeľa zatiaľ nevyjadril.

„Minister dopravy sa potrebuje detailne oboznámiť so situáciou, overiť si fakty, až následne zaujme stanovisko,“ zareagoval pre agentúru SITA riaditeľ odboru komunikácie ministerstva dopravy a poradca ministra Ivan Rudolf.

Doležal vymenoval Dujavu za šéfa Letiska Poprad – Tatry v septembri 2020, na poste nahradil Ivanu Herkeľovú. Hlavným akcionárom letiska je štát, pričom ministerstvo dopravy má v ňom podiel 97,61 %, mesto Poprad vlastní 1,67 % a mesto Vysoké Tatry 0,72 % akcií.

Rozvrat spoločnosti zvnútra

Zamestnanci letiska zdôvodnili požiadavku na odvolanie riaditeľa jeho dlhodobou šikanou a arogantným prístupom, a tak stratil ich rešpekt a dôveru. Po takmer dvoch rokoch od výmeny vedenia letiskovej spoločnosti je podľa otvoreného listu už neúnosná situácia, letisko síce vykazuje dobré výsledky, no zvnútra prichádza k rozvratu spoločnosti.

V liste sa spomínajú aj viaceré činnosti zamestnancov pre súkromné potreby riaditeľa. Zamestnanci tiež upozornili, že dostali nariadenie vyčerpať takmer celú dovolenku do konca augusta, hoci to nie je reálne pre objem prác a prevádzku letiska v letnej sezóne.

„Letisko by muselo byť počas hlavnej sezóny niektoré dni zatvorené a po iné dni budú môcť byť poskytované len minimálne služby,“ tvrdia v liste. Zamestnanci ubezpečili ministra, že prevádzku letiska, ani bezpečnosť cestujúcich v žiadnom prípade neohrozia.

Riaditeľ poprel šikanovanie 

Výkonný riaditeľ letiska v Poprade v stanovisku odmietol informácie o šikanovaní zamestnancov. „Informácie v liste, ktoré smerujú k diskreditácii mojej osoby, považujem za irelevantné a nepravdivé, dokonca zaslané formou anonymu a bez odsúhlasenia všetkými zamestnancami. Od zamestnancov som vždy očakával kvalitné a zodpovedné výkony, čo v žiadnom prípade nemá nič spoločné so šikanou,“ uviedol Dujava k otvorenému listu zamestnancov.

„Väčšina zamestnancov v spoločnosti ani nepozná obsah otvoreného listu a dozvedela sa o ňom iba z médií. Od zamestnancov som dostal informáciu, že s obsahom listu nesúhlasia a nestotožňujú sa s ním,“ uviedol Dujava. Podľa neho nie každý je stotožnený so štýlom riadenia, ktorý preferuje, a nie každý je ochotný opustiť svoju komfortnú zónu a urobiť niečo navyše a pracovať tak, ako sa má.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DoležalIvan RudolfMichal PavelaPeter Dujava
Firmy a inštitúcie Letisko Poprad-TatryMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR