Doležal tvrdí, že na vylučovanie Strabagu zo zákaziek nie sú dôvody a nedeje sa to nikde v Európe

Andrej Doležal
Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina) uviedol, že nie sú žiadne dôvody na vylučovanie stavebnej spoločnosti Strabag zo stavebných zákaziek financovaných z európskych zdrojov.

„Nedeje sa to nikde v Európe,“ povedal v stredu po rokovaní vlády v súvislosti s menšinovým podielom ruského oligarchu Olega Deripasku v koncerne Strabag.

Vypovedali mu syndikátnu zmluvu

Podľa šéfa rezortu dopravy sa v Strabagu pýtali na čiastkový podiel Deripasku v štruktúre koncernu.

„Nie je koncovým užívateľom výhod, bola mu vypovedaná syndikátna zmluva. Čiže nie sú žiadne dôvody na to, aby Strabag bol vylučovaný z eurofondových zákaziek,“ povedal Doležal s tým, že sa na to pýtal podpredsedníčky vlády a ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veroniky Remišovej (Za ľudí).

Všetky aktivity v Rusku dostali stopku

Stavebný koncern Strabag ešte v marci informoval, že sa rozhodol ukončiť aktivity v Rusku. Firma Deripasku s menšinovým podielom v koncerne nedostane dividendy. Strabag uviedol, že jeho hlavný akcionár, ktorým je súkromná nadácia rodiny Haselsteiner, vypovedal syndikátnu zmluvu so skupinami Uniqa a Raiffeisen a s firmou Rasperia Trading Ltd.

Zdôvodnil to zlyhaním všetkých snáh o získanie ruského podielu. Rasperia Trading má v Strabagu 27,8 % akcií, pričom menej ako 50-percentný podiel v nej vlastní Deripaska. Viaceré spoločnosti skupiny Strabag aktívne pôsobia napríklad aj na Slovensku, v Česku a Poľsku, kde získavajú mnoho stavebných zákaziek.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DoležalOleg DeripaskaVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie RaiffeisenRasperia TradingStrabagUniqa