Doležal vníma Žilinu ako dôležitý dopravný uzol, v roku 2020 by mali dokončiť úseky diaľnic D1 a D3

Diaľničný privádzač Lietavská Lúčka – Žilina k diaľnici D1
Diaľničný privádzač Lietavská Lúčka – Žilina k diaľnici D1. Foto: NDS

Diaľničný úsek D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka by mal byť tento rok odovzdaný do užívania motoristom. Vyhlásil to po stretnutí so žilinským primátorom Petrom Fiabáne minister dopravy SR Andrej Doležal. Ten vníma Žilinu ako kľúčový dopravný uzol a aj preto ju podľa vlastných slov navštívil ako prvé z krajských miest na Slovensku.

Na stretnutí dominovali podľa očakávania témy dopravnej infraštruktúry. „Vnímame Žilinu ako kľúčový dopravný uzol, máme v jej okolí rozostavané diaľničné úseky D1 a D3, ale je tu aj dôležitá železničná infraštruktúra. Nateraz môžem verejne deklarovať a prisľúbiť, že v koordinácii s Národnou diaľničnou spoločnosťou urobíme všetko preto, aby sme otvorili ešte v roku 2020 úsek Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka a aby sme vysúťažili aj zhotoviteľa na pokračovanie výstavby tunela Višňové,“ uviedol Doležal.

Rovnako v roku 2020 by podľa Doležala mal byť otvorený aj úsek diaľnice D3 Čadca-Bukov – Svrčinovec. „Popri diaľnici D1 zostáva pre nás prioritou diaľnica D3 aj v kontexte poľského regiónu a hlavných dopravných koridorov. Hovorili sme aj o problematickom privádzači pre Kysucké Nové Mesto a radi by sme ho vysúťažili ešte v tomto roku, aby sa budúci rok mohol stavať,“ dodal Doležal.

Žilinský primátor ocenil, že nešlo iba o formálne, ale konštruktívne stretnutie. „Zhodli sme sa na tom, že Žilina má špecifické postavenie v česko-slovensko-poľskom trojuholníku, kde dopravná infraštruktúra potrebuje zásadné riešenia. Na druhej strane sme si vedomí, že nie sme jediní na Slovensku a existuje veľa výziev, ktoré ministerstvo dopravy potrebuje v tomto období riešiť,“ skonštatoval Fiabáne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Doležal