Doležalovo ministerstvo dostalo na trať Bratislava - Komárno tri relevantné ponuky, víťaza vyberú čoskoro

Vlak, železničná zastávka
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

V novej súťaži na výber železničného osobného dopravcu na regionálnej trati Bratislava – Komárno prišli tri relevantné ponuky.

Podľa ministra dopravy a výstavby SR Andreja Doležala (nom. Sme rodina) víťaza pravdepodobne oznámia budúci týždeň.

Posielali aj dožiadania

„Dôležité je, že máme tri relevantné ponuky a kolegovia mi sľúbili, že do konca tohto týždňa mi predložia odporúčaného dopravcu, ktorý by mal na trati Bratislava – Komárno jazdiť. Predpokladám, že na budúci týždeň ohlásime víťaza,“ informoval v utorok Doležal.

Podľa neho uchádzačom ešte posielali dožiadania na dovysvetlenie jednotlivých ponúk.

Ponuky otvárali ešte 6. júla. Rezort dopravy vyberá dopravcu na trať medzi hlavným mestom a Žitným ostrovom cez priame zadanie.

Plánuje uzavrieť dve zmluvy o dopravných službách – takmer ročnú s platnosťou od 1. januára do 9. decembra 2023 a vyše deväťročnú od 10. decembra 2023 do 31. decembra 2032.

Prvý adept na liberalizáciu

„Trať Bratislava – Komárno je prvá v poradí na liberalizáciu. Máme pripravený plán liberalizácie ostatných úsekov až do roku 2030,” povedal už skôr Doležal.

Záujem o prepravu cestujúcich na uvedenej železničnej trase malo pôvodne sedem uchádzačov.

Vlakovú dopravu medzi Bratislavou, Dunajskou Stredou a Komárnom zabezpečoval RegioJet od roku 2012 do polovice decembra 2020. Zákazku na služby vo verejnom záujme získal tiež priamym zadaním.

Poverili aj rakúskeho dopravcu

Pre uplynutie zmluvy a znovu neúspešnú súťaž rezort dopravy poveril v závere roka 2020 Železničnú spoločnosť Slovensko, a. s., (ZSSK) a rakúskeho národného dopravcu Österreichische Bundesbahnen (ÖBB), aby dopravu zabezpečili dočasne na dva roky do výberu nového dopravcu.

Ministerstvo to zdôvodnilo tým, že spojenie dvoch stabilných národných dopravcov prinesie najmä vyššiu kvalitu cestovania za nižšiu cenu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Doležal