Doležalovo ministerstvo štartuje novú éru cyklodopravy, na budovanie nových trás vyčlení viac ako sto miliónov eur

Cyklotrasy
Foto: ilustračné, ttps://www.gettyimages.com

Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) podporí výstavbu cyklotrás, prístreškov či stojanov z financií z Plánu obnovy a odolnosti sumou 105 miliónov eur.

V rámci vyhlásenej prvej výzvy je k dispozícii 36,5 miliónov eur vrátane dane z pridanej hodnoty. Rezort dopravy o tom v utorok informoval s tým, že elektronické žiadosti môžu záujemcovia posielať od 16. mája do 15. augusta 2022.

Budovanie zmysluplných cyklotrás

„Štartujeme novú éru cyklodopravy. Nebudeme stavať cyklotrasy len tak niekde v poli, chceme ich stavať tak, aby mali zmysel. Budú spájať obce s mestami, slúžiť na dochádzanie do práce, do školy či na stanicu. Verím, že samosprávy budú mať o dotácie veľký záujem,“ povedal minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina).

O dotácie môžu žiadať mestá, obce, samosprávne kraje, ich rozpočtové organizácie či Železnice Slovenskej republiky. V prvej výzve môžu žiadať o dotácie mestá nad 20-tisíc obyvateľov a obce vo vzdialenosti do 5 kilometrov od nich, respektíve najbližšie obce k mestu.

Maximálna ani minimálna výška príspevku na jeden projekt nie je určená, oprávnené náklady na 1 kilometer cyklotrasy nemôžu presiahnuť 500-tisíc eur.

„Náklady preplácame aj spätne, to znamená, že ak už máte cyklotrasu napríklad naprojektovanú, financie, ktoré ste minuli na projektovú dokumentáciu, vám preplatíme tiež,“ uviedol Doležal na adresu záujemcov o príspevok.

Dodržanie princípu 5 P

„Oprávnené obdobie je od 1. februára 2020 do 31. marca 2026. Do tohto dňa musia byť projekty hotové,“ priblížil minister. Žiadosti sa budú posudzovať podľa metodiky, ktorá je už dlhšie zverejnená na webe rezortu dopravy.

Jednotlivé projekty budú ohodnotené bodmi podľa toho, ako spĺňajú rôzne formálne či technické kritériá. Nové cyklotrasy musia spĺňať princíp 5 P – pocit bezpečia, previazanosť, priamosť, príťažlivosť a pohodlie.

„Aj keď sa môže zdať, že formulár je priveľmi detailný, je dôležité všetko dôsledne vyplniť. Potrebujeme čo najpodrobnejšie dáta, aby sme vedeli objektívne rozhodnúť o tom, ktoré projekty podporíme,“ upozornil riaditeľ odboru stratégie dopravy na ministerstve dopravy Peter Hrapko.

S úspešnými žiadateľmi ministerstvo podpíše zmluvu a po následnom verejnom obstarávaní na zhotoviteľa dostanú žiadatelia zálohovú platbu vo výške 70% požadovaných nákladov. Už tento týždeň sa bude konať prvý workshop pre zástupcov miest nad 20-tisíc obyvateľov. Neskôr budú zamestnanci ministerstva školiť aj zástupcov obcí a organizácií, ktoré sú oprávnené žiadať o dotácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Doležal
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRŽSR Železnice Slovenskej republiky