Dopravcovia nepodporujú štrajk mestských dopravných podnikov, majú sa zamyslieť nad hospodárením

MHD, autobusy
Foto: ilustračné, SITA/Dopravný podnik Bratislava, a.s

Pripravovaný štrajk mestských dopravných podnikov nemá podporu Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) ani Asociácie Žltý Anjel. Obe organizácie sa v plnom rozsahu dištancujú od protestných akcií dopravných podnikov, ktoré sa majú konať v pondelok 12. apríla.

Predražené tendre a opravy

Ako informoval agentúru SITA predseda UNAS Stanislav Skala, nesúhlasia ani s tým, aby im bola poskytnutá finančná pomoc, ktorú odobrila vláda, Národná rada SR aj prezidentka Zuzana Čaputová v rámci schémy pomoci pre cestnú dopravu. Návrh zákona vypracovalo ministerstvo dopravy a má vytvoriť legislatívne podmienky na pomoc pre subjekty, ktoré pôsobia v oblasti cestnej dopravy a utrpeli finančné straty počas pandémie koronavírusu.

Dopravné podniky sú napojené na mestské rozpočty s celoročnou podporou vlády SR. Dopravné podniky by sa mali zamyslieť nad svojím hospodárením a predraženými tendrami pri nákupe techniky a opravách vozidiel,“ upozornili Stanislav Skala a prezident Asociácie Žltý Anjel Marián Ürge.

Nevyhnutnosť pomoci od štátu

Zamestnanci dopravných podnikov v Bratislave a Košiciach vyhlásili na pondelok výstražný štrajk. Dopravný podnik Bratislava (DPB) informoval verejnosť o štrajku vodičov MHD v Košiciach aj v Bratislave, ktorý bude v pondelok 12. apríla ráno od 8:00 do 9:00.

Štrajk ohlásili odborové organizácie oboch dopravných podnikov s cieľom upozorniť štátne orgány na nevyhnutnosť poskytnutia finančnej pomoci od štátu prevádzkovateľom MHD v dôsledku výpadkov príjmov v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19. V pondelok medzi 8:00 a 9:00 ráno nebudú premávať spoje MHD. Odborári z Dopravného podniku mesta Prešov (DPMP) sa do štrajku nezapoja, ale kolegov z odborových zväzov v Košiciach a Bratislave podporia symbolickou formou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Stanislav SkálaZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie DPB Dopravný podnik BratislavaDPMK Dopravný podnik mesta KošiceUNAS Únia autodopravcov Slovenska