Dopravný podnik Bratislava podpísal zmluvu na dodávku osemnásť elektrobusov

Dopravný podnik Bratislava podpísal zmluvu na dodávku osemnásť elektrobusov s českou spoločnosťou SOR Libchavy. Foto: dpb.sk.

Nákup nových elektrobusov od českej spoločnosti SOR Libchavy je spolufinancovaný z peňazí Európskej únie.

BRATISLAVA 3. novembra (NasaDoprava.sk) – Dopravný podnik Bratislava, a. s. (DPB) podpísal zmluvu na dodávku osemnástich elektrobusov,  spolufinancovaných z peňazí Európskej únie, s českou spoločnosťou SOR Libchavy, spol. s r. o.

Prvý elektrobus by mal byť dodaný už v decembri, ostatné na prelome rokov 2017/2018. Do premávky sa budú nasadzovať postupne ako budú dodávané. Všetky elektrobusy budú v bratislavských uliciach jazdiť najneskôr do júna budúceho roka. Informoval o tom v piatok DPB na svojom webe.

DPB získal peniaze na elektrobusy z Integrovaného regionálneho operačného programu. Na ich nákup je vyčlenených 9,5 mil. eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja na roky 2014 – 2020 a zo štátneho rozpočtu.

Všetky vozidlá sú nízkopodlažné a plne klimatizované

Z celkového počtu osemnásť elektrobusov je šestnásť vozidiel sólo s dĺžkou dvanásť metrov a dva mini vozidlá s dĺžkou deväť metrov. Všetky sú nízkopodlažné, plne klimatizované, s vnútorným aj vonkajším kamerovým systémom, budú vybavené modernými technológiami, nebude chýbať ani wifi pripojenie, či USB nabíjačky.

„Aj týmto perspektívnym spôsobom verejnej hromadnej dopravy chceme zlepšiť kvalitu cestovania, zároveň aj kvalitu životného prostredia,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ DPB Milan Urban.

Dodal, že po nasadení elektrobusov klesne zaťaženie životného prostredia približne o 976, 61 kg/rok oxidu uhoľnatého, o 277, 74 kg/rok aromatických uhľovodíkov, o 1 914,42 kg/rok oxidu dusíka a o 12,61 kg/rok pevných častíc.

Dlhšie elektrobusy majú kapacitu 106 a kratšie 54 osôb

Elektrobusy nahradia autobusy s naftovým spaľovaním, čím sa dosiahne zníženie emisií v enviromentálne zaťažených častiach mesta. Mini elektrobusy sa nasadia na linkách č. 27 a 151, ostatné budú nasadzované napríklad na linkách č. 43, 52, 53, 65, 66, 80 a 94.

Maximálna obsaditeľnosť elektrobusu s dĺžkou dvanásť metrov je 106 osôb, z toho 33 plus 1 na sedenie, maximálna obsaditeľnosť vozidla do deväť metrov je 54 osôb, z toho 16 plus 1 na sedenie. Dojazd vozidiel je bez priebežného dobíjania maximálne 160 km.

Všetky vozidlá budú mať možnosť priebežného rýchlo nabíjania pomocou pantografu, ktorý výrazne predĺži ich dojazd. Elektrobusy sú taktiež vybavené elektronickým počítaním cestujúcich.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie DPB Dopravný podnik Bratislava