Dopravný podnik mesta Prešov odkúpi sedem ojazdených bratislavských autobusov

dopravný podnik mesta Prešov, autobus, štrajk
Foto: archívne, SITA/Viktor Zamborský

Dopravný podnik mesta Prešov (DPMP) odkúpi sedem autobusov od Dopravného podniku Bratislava (DPB). Ide o autobusy, ktoré má aktuálne DPMP požičané z hlavného mesta na prevádzku mestskej hromadnej dopravy.

Cena jedného ojazdeného autobusu je 6 000 eur, za všetky vozidlá tak DPMP zaplatí z vlastných zdrojov 42-tisíc eur bez DPH. Kúpu autobusov schválili dopravnému podniku na svojom stredajšom zasadnutí prešovskí mestskí poslanci.

Jediný záujemca v súťaži

Ako agentúru SITA informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, v súčasnosti má DPMP prenajatých od DPB sedem autobusov SOR BN 10,5 s dĺžkou 10,75 metra.

Bratislavský dopravný podnik vypísal na predaj týchto nadbytočných autobusov súťaž formou elektronickej aukcie. Vyvolávacia cena bola 6 000 eur za jeden autobus. Do súťaže sa neprihlásil žiadny ďalší záujemca, takže vyvolávacia cena je zároveň aj kúpnou cenou.

Za prenájom siedmich autobusov v súčasnosti platí prešovský dopravca 5 600 eur mesačne, ročne to predstavuje 67 100 eur.

Zmiernenie nedostatku vozidiel

„Dôvodom nákupu je zabezpečenie požadovanej výpravy autobusov, čím sa má zmierniť nedostatok vozidiel. Nákup autobusov navyše ušetrí finančné prostriedky na ročnom nájomnom jednorázovo vyše 25-tisíc eur,“ konštatoval Tomek.

DPMP má v súčasnosti v prevádzke celkovo 54 vlastných autobusov, z toho je 26 štandardných, 20 kĺbových a osem midibusov. Uvedený počet autobusov podľa dopravcu nepostačuje na zabezpečenie požadovanej výpravy.

„Nákupom siedmich autobusov pokryjeme rozdiel hlavne pri štandardných autobusoch a pokrývame nimi aj nedostatky v kĺbových autobusoch. Týmto nákupom nepokryjeme potrebu autobusov na výpravu na linky mestskej hromadnej dopravy, ale iba zmiernime ich nedostatok,“ uviedol hovorca.

Ide pritom o autobusy vo veku 10 až 11 rokov, ktoré majú najazdených približne 430- až 745-tisíc kilometrov.

Autobusy by mali premaľovať

„Vzhľadom na reálny stav a priemerný vek našich autobusov očakávame, že tieto autobusy budeme využívať vo výprave minimálne ďalšie tri až štyri roky,“ dodal Tomek. Autobusy by mali po odkúpení premaľovať do farieb prešovského dopravného podniku.

DPMP má v priebehu tohto roka zmodernizovať svoj vozový park aj o desať nových trolejbusov v celkovej hodnote vyše 5,17 milióna eur bez DPH. Nákup sa týka šiestich kĺbových 18-metrových trolejbusov a štyroch štandardných 12-metrových trolejbusov.

Dopravný podnik si na kúpu uplatnil opciu zo zmluvy uzavretej v roku 2016, keď kúpil 15 nových trolejbusov za 8,3 milióna eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír Tomek
Firmy a inštitúcie Dopravný podnik mesta PrešovDPB Dopravný podnik Bratislava