Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ethiopian 737 800
Boeing 737-800 v službách Ethiopian Airlines. Foto: Boeing.
13. 03. 2019 17:24 Letectvo od NasaDoprava.skSITA

Dopravný úrad dočasne zakázal prevádzku lietadiel typu Boeing 737 MAX 8 a 737 MAX 9 vo vzdušnom priestore SR

Úrad tak rozhodol na základe udelených kompetencií v zákone o civilnom letectve a po súhlase Ministerstva obrany SR.

Dopravný úrad dočasne zakázal akúkoľvek prevádzku lietadiel typu Boeing modely 737 MAX 8 a 737 MAX 9 vo vzdušnom priestore Slovenskej republiky. Agentúru SITA o tom v stredu informovala hovorkyňa Dopravného úradu Eva Oravcová s tým, že úrad rozhodol na základe udelených kompetencií v zákone o civilnom letectve a po súhlase Ministerstva obrany SR.

Dopravný úrad tak reagoval na rozhodnutie Agentúry Európskej únie pre bezpečnosť letectva (EASA) na zákaz letov lietadiel Boeing 737 MAX 8 a 737 MAX 9 na území EÚ z dôvodu zrútenia tohto typu lietadla model 737 MAX 8 v Etiópii.

Lietadlá
Ilustračné foto: pixabay.com.

V domácom registri nie je MAX 

„Dopravný úrad neregistruje v registri lietadiel SR uvedený typ lietadla Boeing a preto aj v súlade s medzinárodnými postupmi vyšetrovania nedisponoval detailnými overenými údajmi, ktoré by mu umožňovali v súlade s platnou legislatívou zodpovedne rozhodnúť o akýchkoľvek krokoch voči prevádzke lietadiel Boeing model 737 MAX 8 a Boeing model 737 MAX 9,“ uviedla ďalej Oravcová.

Agentúra Európskej únie pre bezpečnosť letectva podľa Dopravného úradu vydala uvedený príkaz na zaistenie maximálnej bezpečnosti leteckej prevádzky na základe údajov a posúdenia rizík, ktorými disponovala.

„Pričom povolila lietadlám uvedených typov v tzv. nekomerčnej prevádzke (bez pasažierov na palube) návrat na svoje prevádzkové základne, kde sa očakáva, že budú môcť urobiť prípadné nápravné opatrenia,“ dodala Oravcová.

Letisko Bratislava
Terminál Letiska M. R. Štefánika v Bratislave. Foto: NasaDoprava.sk/Martin Benko.Foto: NasaDoprava.sk/Martin Benko

Štát prijal potrebné opatrenia

Hneď po vydaní spomínaného rozhodnutia EASA prijala Slovenská republika opatrenia na prevádzkovej úrovni a informovala dotknuté subjekty. Agentúru SITA o tom v stredu informovala hovorkyňa Ministerstva dopravy a výstavby SR Karolína Ducká.

„Slovenská republika pozorne sleduje kroky jednotlivých orgánov či štátov a postupuje aj v súlade s odporúčaniami Agentúry Európskej únie pre bezpečnosť letectva. Momentálne sú v procese prípravy príslušné kroky, o ktorých prijatí bude verejnosť informovaná,“ uviedla ďalej Ducká.

Uvedený typ lietadiel majú vo svojej flotile leteckí dopravcovia, ktorí vykonávajú pravidelnú, alebo nepravidelnú obchodnú leteckú dopravu aj zo slovenských letísk.

Odporúčané články

Zastavenie letov Boeingov 737 Max zvýšilo ceny lízingu starších lietadiel Boeing si tvorí niekoľkomiliardovú rezervu na kompenzáciu prepravcov pre problémy stroja 737 Max

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Aktualizované: Štyroch turistov v poľských Tatrách zabili blesky, bolo medzi nimi aj dieťa Objednávka vraždy Žilinku bola priorita, ale zomrieť mala údajne aj jeho žena a deti Spolupráca Smeru-SD, SNS a Mostu-Híd sa po vypršaní koaličnej dohody nekončí, vyhlásil Fico Obchodná ulica v Bratislave bude bezpečnejšia, primátor Vallo otvoril novú policajnú stanicu K bodnutému mužovi v Hlohovci privolali policajtov, ale počas prevozu do nemocnice zomrel Foto: Agresívneho vodiča museli spacifikovať policajti, na urgente mal podstúpiť krvné testy Húfnice Zuzana 2 pomôžu slovenskej armáde aj priemyslu, hovorí Martin Dušanič z SOPK (rozhovor)

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X