Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3xt6a5.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: DPB
13. 05. 2019 14:04 Cestná doprava Marek elias.jpg od SITA

DPB vypravil električky-trojičky

Tri vozne budú premávať v rannej špičke podľa potreby

Dopravný podnik Bratislava od pondelka vypravuje na skúšobnú prevádzku mimoriadny električkový vlak 3xT – trojičku na linke č. 7. Dôvodom je operatívne posilnenie premávky k prichádzajúcim vlakom na ŽST Vinohrady. Premávať bude do konca školského roka, informoval DPB

Trojička je zložená z vozidiel typu T6A5, ktorý je riadne schválený na prevádzku v trojiciach. Mimoriadny električkový vlak bude premávať ako vložený spoj na trase linky č. 7 medzi ŽST Vinohrady a Námestím SNP v časoch najväčšieho náporu cestujúcich v rannej špičke.

Skúšobná prevádzka tohto typu bude zabezpečená v pracovných dňoch približne v čase 6:45 a 7:30. dispečing ich bude vypravovať operatívne po príchode väčšieho množstva vlakov.

K nástupištiam sa zmestí

Ako DPB uisťuje, pred vypravením tento mimoriadny električkový vlak riadne otestoval. Na trase skúšobnej prevádzky sú tak všetky zastávky električiek vyhovujúce aj pre takéto dlhé vozidlo.

Celková dĺžka trojičky je takmer 47 metrov, jej hmotnosť je 56 ton a dokáže prepraviť viac ako 300 cestujúcich. Pre porovnanie, nové nízkopodlažné električky sú dlhé 32,5 metra, ich hmotnosť je 48 ton a prepravia cca 200 cestujúcich.

Cieľom skúšobnej prevádzky je otestovať prevádzku dlhších električiek, ktoré dokážu prepraviť väčší počet ľudí. DPB totiž očakáva v budúcnosti ďalší nárast cestujúcich, a to najmä v električkovej doprave napríklad aj po zavedení parkovacej politiky, či predĺžení električkovej trate do Petržalky.

Zároveň však bude skúšobná prevádzka slúžiť aj na prípravu ďalšieho možného nákupu nových električiek.

DPMK - električky
Foto: dpmk.sk.

Električky T6A5

Typ vozidiel T6A5, z ktorého je trojička zostavená, bol do Bratislavy dodávaný v rokoch 1991 – 1997. Dve električky boli ešte dodatočne nakúpené v roku 2006. Všetky tieto vozidlá boli vyrobené v pražskej firme ČKD Tatra. Celkovo DPB v súčasnosti prevádzkuje 58 električiek tohto typu.

Trojičky boli rozšírené prevažne v Nemecku, dodnes jazdia v Drážďanoch, či Lipsku. Vidieť ich však možno aj v Budapešti, kde dokonca jazdia nízkopodlažné električky s dĺžkou až 56 metrov. Trojice staršieho typu T3 jazdili v minulosti na Slovensku v Košiciach.

K téme

V bratislavskej Petržalke môžu hroziť zápchy, ak budúcu električkovú trať nepostavia bezkolízne Aktualizované: Video V Rači sa bude rekonštruovať električková trať

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Politici sa môžu využitím práva na odpoveď aj zosmiešniť, tvrdí Múdry Vyzerá ako opice s červenými zadkami v zoo, povedal komentátor o Serene Williamsovej Dôchodkový automat sa zruší, vek odchodu do penzie bude uvedený priamo v zákone Seniori nebudú od januára platiť koncesionárske poplatky, Danko by ich chcel zrušiť pre všetkých Za slušné Slovensko zvoláva na piatok ľudí na námestia: Kto príde znovu a kto zostane doma? Slovenskí volejbalisti podľahli na ME domácim Belgičanom a pripísali si druhú prehru Jurajovi zvýšili trest za zabitie Henryho v Bratislave, súd vyhovel návrhu prokuratúry

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X