DPB vypravil električky-trojičky

3xt6a5.jpg
Foto: DPB
Tri vozne budú premávať v rannej špičke podľa potreby

Dopravný podnik Bratislava od pondelka vypravuje na skúšobnú prevádzku mimoriadny električkový vlak 3xT – trojičku na linke č. 7. Dôvodom je operatívne posilnenie premávky k prichádzajúcim vlakom na ŽST Vinohrady. Premávať bude do konca školského roka, informoval DPB

Trojička je zložená z vozidiel typu T6A5, ktorý je riadne schválený na prevádzku v trojiciach. Mimoriadny električkový vlak bude premávať ako vložený spoj na trase linky č. 7 medzi ŽST Vinohrady a Námestím SNP v časoch najväčšieho náporu cestujúcich v rannej špičke.

Skúšobná prevádzka tohto typu bude zabezpečená v pracovných dňoch približne v čase 6:45 a 7:30. dispečing ich bude vypravovať operatívne po príchode väčšieho množstva vlakov.

K nástupištiam sa zmestí

Ako DPB uisťuje, pred vypravením tento mimoriadny električkový vlak riadne otestoval. Na trase skúšobnej prevádzky sú tak všetky zastávky električiek vyhovujúce aj pre takéto dlhé vozidlo.

Celková dĺžka trojičky je takmer 47 metrov, jej hmotnosť je 56 ton a dokáže prepraviť viac ako 300 cestujúcich. Pre porovnanie, nové nízkopodlažné električky sú dlhé 32,5 metra, ich hmotnosť je 48 ton a prepravia cca 200 cestujúcich.

Cieľom skúšobnej prevádzky je otestovať prevádzku dlhších električiek, ktoré dokážu prepraviť väčší počet ľudí. DPB totiž očakáva v budúcnosti ďalší nárast cestujúcich, a to najmä v električkovej doprave napríklad aj po zavedení parkovacej politiky, či predĺžení električkovej trate do Petržalky.

Zároveň však bude skúšobná prevádzka slúžiť aj na prípravu ďalšieho možného nákupu nových električiek.

DPMK - električky
Foto: dpmk.sk.

Električky T6A5

Typ vozidiel T6A5, z ktorého je trojička zostavená, bol do Bratislavy dodávaný v rokoch 1991 – 1997. Dve električky boli ešte dodatočne nakúpené v roku 2006. Všetky tieto vozidlá boli vyrobené v pražskej firme ČKD Tatra. Celkovo DPB v súčasnosti prevádzkuje 58 električiek tohto typu.

Trojičky boli rozšírené prevažne v Nemecku, dodnes jazdia v Drážďanoch, či Lipsku. Vidieť ich však možno aj v Budapešti, kde dokonca jazdia nízkopodlažné električky s dĺžkou až 56 metrov. Trojice staršieho typu T3 jazdili v minulosti na Slovensku v Košiciach.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie DPB Dopravný podnik Bratislava