Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prvé Benzovo vozidlo predstavené v roku 1885
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Prvé Benzovo vozidlo predstavené v roku 1885 Foto: Wikipédia
7. 09. 2019 9:00 OstatnéSvet od Katarína Žákovánasadoprava.sk

Dvojica mužov, ktorá stojí za značkou Mercedes-Benz, posadila svet na kolesá

Významným míľnikom v automobilovom priemysle bol rok 1886. Zakladateľ jednej z najluxusnejších značiek súčastnosti, Karl Friedrich Benz, si nechal patentovať vozidlo so spaľovacím motorom. Benz tak posadil svet na kolesá (zatiaľ na tri) a začal písať históriu automobilového priemyslu.

Benzov vynález na jednej strane „zmenšil svet“, na druhej strane do neho priniesol viac hluku a zápachu.

Nemec, ktorý predstavil prvé reálne auto

Prvý automobil si nechal patentovať Nemec Karl Friedrich Benz v roku 1886. Išlo o vôbec prvé vozidlo na svete, konštruované ako motorové vozidlo.

Karl Benz bol už pred týmto vynálezom úspešný technik a priemyselník. v roku 1880 si dal patentovať dvojtaktný spaľovací motor a ďalšie objavy, ktoré sú súčasťou každého auta ako je elektrické zapaľovanie, karburátor, chladič, spojka a prevodová páka. O dva roky neskôr začal tieto motory priemyselne vyrábať.

Prvý benzínový automobil z roku 1885
Prvý benzínový automobil z roku 1885Foto: Mercedes-Benz

Úspešné podnikanie mu umožnilo vrátiť sa k dávnej myšlienke kočiara bez koní v roku 1885. Svoju prácu úspešne zavŕšil a predstavil svetu vozidlo Benz „Motorwagen“ so štvortaktným spaľovacím motorom, ktoré poháňalo trojkolesové vozidlo.

Vozidlo bolo skonštruované z dreva a kovu, malo vyvýšenú sedačku s čalúnením na sedacej časti a operadlách. Ovládalo sa dvoma pákami. Jednou vodič udržiaval smer jazdy, tou druhou reguloval rýchlosť. Vozidlo malo výkon iba 0,75 konskej sily (0,55 kW). Jeho maximálna rýchlosť dosahovala 16km/h. Obsahoval jednovalcový štvortaktný motor.

Karl Benz tak položil základy pohonu dopravných prostriedkov budúcnosti. Aj napriek tomu, že doba a technológie značne pokročili, fungovanie dnešných motorov využíva rovnaký princíp, ktorý vynašiel Benz.

Bolo nutné presvedčiť verejnosť

Benz svoje vozidlo ďalej zdokonaľoval, koncom roka 1888 ho začal predávať. Bolo to teda prvé motorové vozidlo, ktoré bolo komerčne dostupné v dejinách ľudstva. Popularite pomohla prvá diaľková jazda vozidla medzi Mannhaimom a Pforzheimom (104 kilometrov).

Uskutočnila ju vynálezcova manželka Bertha, ktorá sa rozhodla spolu s ich synmi navštíviť jej matku. Výsledkom tohto výletu bol objav brzdových doštičiek a úprava prevodovky tak, aby auto lepšie zvládalo jazdu do kopca. Od roku 1886 do 1893 vyrobil približne 25 kusov svojho motorového vozidla. 

Bertha Benz
Bertha BenzFoto: Mercedes-Benz

V roku 1893 Benz pripravil nové vozidlo, lepšie pripravené na svoju produkciu s názvom Victoria V tomto roku sa mu podarilo predať 85 kusov.

V roku 1899 bola jeho spoločnosť najväčšou automobilovou spoločnosťou na svete, keď vyrobila 572 áut.

Benz mal priameho konkurenta a ani o tom nevedel

V rovnakom čase ako Benz, pracoval na zostrojení automobilu aj nemecký konštruktér Gottlieb Daimler.

Daimler, chcel skonštruovať malý spaľovací motor slúžiaci na pohon dopravných prostriedkov. V roku 1883 si Daimler spolu s Wilhelmom Maybachom patentovali štvortaktný motor poháňaný naftou.

Takto vyzeralo Daimlerove prvé zostrojené vozidlo
Takto vyzeralo Daimlerove prvé zostrojené vozidloFoto: Wikipédia

Tento motor v roku 1885 použili na pohon motocykla zvaného „Reitwagen“. Vážil 90 kg a dosahoval najvyššiu rýchlosť 12-18 km/h.

V marci 1886 títo dvaja vynálezcovia kúpili koč pod zámienkou, že je to dar pre pani Daimlerovú a namontovali doň spaľovací motor. Výkon motora dosahoval až 1,1 konských síl a dokázal ísť 16km/hodinu. Tento model vozidla predstavili verejnosti pod názvom Mercedes.

Vynálezca sa preslávil aj svojim ďalším patentom z roku 1885, kedy si nechal zapísať štvordobý jednovalcový motor Gottlieba Daimlera.

Daimlerov motocykel „Reitwagen“
Daimlerov motocykel „Reitwagen“Foto: Wikipédia

Zaujímavosťou je, že títo dvaja vynálezcovia pracovali v rovnakom čase, na rovnakom projekte a pritom sa vôbec nepoznali. Pritom od seba žili necelých 100 kilometrov.

Vynálezcovia následne začali montovať motory do iných typov vozidiel, vznikli tak prvé autobusy a nákladné autá.  Dokonca v roku 1888 vznikla aj prvá vzducholoď poháňaná motorom.

Daimler predal svoj prvý automobil v roku 1892. Dailmler a Benz viedli v roku 1896 patentový spor, ktorý Benz prehral.

V ďalších rokoch po Daimlerovej smrti (1900) začali obe firmy spolupracovať a v roku 1926 podpísali dohodu o spojení dvoch najstarších automobilových výrobcov. Výsledkom bola firma Daimler-Benz AG, ktorá začala vyrábať vozidlá pod značkou Mercedes-Benz. V roku 1927 spoločnosť vyrobila 7918 áut.

K téme

Cesta do Chorvátska autom (trasy, diaľničné poplatky, mýto, cena benzínu) V Nitrianskom kraji jazdí deväť nových autobusov, do konca roka pribudne ďalších 20
Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X