EasyJet má peniaze na prežitie maximálne do augusta, chce zrušiť veľkú objednávku od Airbusu

EasyJet
Lietadlo britskej leteckej spoločnosti easyJet. Foto: ilustračné, John Stillwell/PA/AP

Zakladateľ a jeden z hlavných akcionárov britskej leteckej spoločnosti easyJet Stelios Haji-Ioannou povedal, že firma má peniaze len na to, aby v najlepšom prípade prežila do augusta a chce zrušiť zmluvu v hodnote 4,5 mld. libier (GBP) s výrobcom lietadiel Airbus o dodávke 107 lietadiel, ktoré označil za „nepotrebné“.

Vo vyhlásení pre médiá Stelios Haji-Ioannou uviedol, že zrušenie kontraktu je jediným spôsobom, aby si akcionári zachovali hodnotu svojho majetku.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Spoločnosť easyJet, ktorá lieta hlavne v Európe, uzemnila všetkých 344 svojich lietadiel a rovnako ako ostatní leteckí dopravcovia zápasí s globálnym obmedzením obchodu a cestovania.

Predpokladá sa, že európske letecké spoločnosti dostanú vládnu finančnú pomoc, hoci na rozdiel od USA neexistuje koordinovaný regionálny plán záchrany leteckých firiem a výrobcov lietadiel.

Americkí dopravcovia Delta Air Lines, American Airlines, United Airlines a JetBlue v piatok požiadali o svoj podiel na federálnych grantoch v sume 25 mld. USD, ktoré sú určené na pokrytie miezd počas šiestich mesiacov.

Spoločnosť Delta uviedla, že denne stráca 60 mil. USD a firma United dennú stratu vyčíslila na 100 mil. USD.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Stelios Haji-Ioannou
Firmy a inštitúcie AirbuseasyJet