Európska komisia navrhla pravidlá na zjednodušenie postupov štátnej pomoci, týkajú sa ekologickej dopravy

Ekologická doprava, eko
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Európska komisia (EK) navrhla nariadenie Rady Európskej únie (EÚ), ktorého cieľom je zjednodušiť procedúry pre štátnu pomoc na podporu zelenej dopravy. Nariadenie umožní Komisii vyhlásiť určité kategórie štátnej pomoci pre ekologickejšie spôsoby dopravy za zlučiteľné s vnútorným trhom.

Ako uvádza v tlačovej správe, patria sem určité druhy pomoci v prospech železničnej, vnútrozemskej vodnej a multimodálnej dopravy, najmä pomoc na podporu koordinácie dopravy, ktorá má obmedzený potenciál narúšať hospodársku súťaž.

Nariadenie o skupinových výnimkách

Navrhované nariadenie musí Rada ešte prediskutovať. V prípade jeho schválenia má EK v úmysle prijať nariadenie o skupinových výnimkách, ktoré oslobodí členské štáty od povinnosti vopred jej oznamovať opatrenia pomoci patriace do daných kategórií.

Krok podľa nej poskytne právnu istotu, zjednoduší postupy a zníži byrokraciu pre členské štáty a zároveň to umožní EK zamerať svoju kontrolu štátnej pomoci na prípady, ktoré potenciálne najviac narúšajú hospodársku súťaž.

Zelená a digitálna transformácia

Tiež to umožní sektoru dopravy prijať zelenú a digitálnu transformáciu v súlade so strategickými cieľmi EÚ, obzvlášť s cieľmi Zelenej dohody EÚ a Stratégie pre udržateľnú a inteligentnú mobilitu.

„Dnes (6. júla pozn. redakcie) prijatý návrh Komisie nám umožní zjednodušiť postupy štátnej pomoci na podporu ekologických spôsobov dopravy, ako je železničná, vnútrozemská vodná a multimodálna doprava, ktoré menej znečisťujú životné prostredie a sú udržateľnejšie ako len cestná doprava. Návrh nielen zefektívňuje pravidlá uplatniteľné na štátnu pomoc, ale je aj v súlade s cieľmi Zelenej dohody EÚ a Stratégie pre udržateľnú a inteligentnú mobilitu,“ vyjadrila sa v súvislosti s nariadením výkonná podpredsedníčka EK Margrethe Vestagerová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Margrethe Vestagerová
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaRada Európskej únie