Európska komisia uznala DPH ako oprávnený výdavok na dopravné projekty

Električka v Bratislave. Foto: SITA/Diana Černáková.

Košice ani Bratislava nebudú musieť vracať peniaze, ktoré dostali z európskych fondov na modernizáciu dopravy.

Európska komisia (EK) v piatok rozhodla, že Košice ani Bratislava nebudú musieť vracať peniaze, ktoré dostali z európskych fondov na modernizáciu dopravy, a uznala, že zmluva bola podpísaná na nenávratné prostriedky vrátane dane z pridanej hodnoty (DPH).

Novinárov o tom na brífingu informoval podpredseda vlády pre investície a informatizcáciu Richard Raši. Je to podľa neho dobrá správa pre Košice i pre Bratislavu.

Richard Raši
Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši. Foto: SITA/Diana Černáková.
Problém vznikol pred dvoma rokmi

Ako uviedol Raši, problém preplácania DPH pri týchto projektoch vznikol v roku 2016, kedy riadiaci orgán vyslovil názor, že sa nemá preplácať DPH pre prijímateľov pri investíciách vo verejnej doprave.

Pre mesto Košice to znamenalo, že nebude preplatených 14,5 milióna eur z DPH, pričom celková daň na projekt modernizácie električkových tratí v Košiciach bola 15,68 milióna eur. Vicepremiér dodal, že toto rozhodnutie má pozitívny dopad aj na Bratislavu, ktorej bude preplatených minimálne 25 miliónov eur.

Električka v Košiciach. Foto SITA/Jozef Jarošík.
Mestá uspeli s argumentáciou

„Niektoré krajiny EÚ začali argumentovať, že DPH sa nemá preplácať, lebo verejnú dopravu zabezpečujú dopravné podniky, ktoré sú platcami DPH. Košice i Bratislava argumentovali, že prijímateľom nenávratnej finančnej pomoci sú mestá, ktoré nie sú platcami DPH a nedostávajú preplatenú DPH od štátu, ani zo strany EK,“ povedal Raši.

Doplnil, že táto argumentácia zo strany miest ako aj úradu riadiaceho orgánu operačných programov bola nakoniec úspešná a daň z pridanej hodnoty na infraštruktúrne projekty miest Košice a Bratislava bude oprávneným výdavkom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom