Európska komisia vyzýva štáty na podporu leteckej nákladnej dopravy, vydala opatrenia

Lietadlo
Foto: ilustračné, SITA/AP

Európska komisia (EK) vydala nové usmernenia na zachovanie prevádzky nevyhnutnej leteckej nákladnej dopravy a vyzýva členské štáty Európskej únie, aby počas krízy v dôsledku koronavírusu podporili prepravu leteckého nákladu. Nové usmernenia podľa komisie obsahujú odporúčané prevádzkové a organizačné kroky zamerané na zachovanie nevyhnutných dopravných tokov, vrátane prepravy zdravotníckych potrieb a personálu.

Zrušenie zákazu nočných letov

Opatrenia zahŕňajú výzvu členským štátom, aby udeľovali dočasné práva na dodatočnú prepravu leteckého nákladu z území mimo EÚ aj v prípadoch, keď by za normálnych okolností platili obmedzenia, a aj vtedy, ak sa takýto náklad prepravuje osobnými lietadlami,“ uviedla EK.

Viac o téme: Koronavírus

Členským štátom takisto odporúča, aby dočasne prestali uplatňovať zákaz nočných letov a obmedzenia prevádzkových intervalov na letiskách pre nevyhnutnú prepravu leteckého nákladu a uľahčili používanie osobných lietadiel aj na výlučnú prepravu leteckého nákladu. „Na posádku lietadla by sa nemali vzťahovať cestovné obmedzenia, ak sa u nej neprejavujú žiadne symptómy. Je mimoriadne dôležité, aby otvorené letiská mali dostatočnú kapacitu na manipuláciu s leteckým nákladom a zaviedli osobitné opatrenia pre dopravný personál zapojený do prepravy tovaru,“ dodala EK.

Rýchle uvoľnenie financií

Komisia zároveň privítala politickú dohodu o zmene pravidiel o letiskových prevádzkových intervaloch v súvislosti s ochorením COVID-19 a takisto ocenila rýchlu reakciu Európskeho parlamentu, ktorý prijal návrh investočnej iniciatívy zameranej na reakcie na koronavírus. Komisia predložila dva legislatívne návrhy na uvoľnenie finančných prostriedkov v rámci štrukturálnych fondov, na presmerovanie a preprogramovanie fondov politiky súdržnosti a na rozšírenie rozsahu pôsobnosti Fondu solidarity EÚ. Cieľom je rýchle uvoľnenie financií na pomoc s najnaliehavejšími potrebami, či už ide o nemocničné lôžka, pomoc malým a stredným podnikom alebo pracovníkom.

Komisia okrem toho navrhla zmeniť a doplniť pravidlá EÚ týkajúce sa letiskových prevádzkových intervalov. Toto opatrenie pomôže európskemu leteckému priemyslu vyrovnať sa s tlakom a životnému prostrediu znížením emisií, ktoré produkujú prázdne lietadlá, takzvané lety duchov. Nové predpisy vstúpia do platnosti po formálnom schválení Radou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia