Foto: Ak parkujete v Bratislave načierno, nové policajné vozidlo vás odhalí

Cam car, parkovanie, polícia
Kamerový systém inteligentného monitorovacieho vozidla CAM CAR, ktoré má slúžiť na monitorovanie zóny rezidenčného parkovania v Starom Meste. Bratislava, 11 júl. Foto: SITA/Branislav Bibel

Bratislavská metská polícia môže počas dvoch mesiacov bezplatne využívať špeciálne auto, ktorým skontroluje parkovanie áut na určitých miestach v Bratislave.

Monitorovacie vozidlo CamCar od spoločnosti FT Technologies, ktorá auto zapožičala, pomocou kamier umiestnených na streche auta umožní polícií skontrolovať väčší počet áut za kratší čas.

Stonásobne vyššia efektivita

„Dovolím si odhadnúť, že táto technológia v kombinácií s inštitútom objektívnej zodpovednosti by zvýšila efektivitu našej práce až stonásobne,“ uviedol na tlačovej besede náčelník mestskej polície Marek Gajdoš.

Testovanie auta CamCar súvisí s prijatím celoplošnej parkovacej politiky, ktorá ma začať platiť v Bratislave v januári 2021. Inteligentné monitorovacie auto v budúcnosti skontroluje rýchlejšie rezidentské zóny, ktoré zavedú spolu s novou parkovacou politikou.

Auto najprv zmonitoruje všetky vozidlá a systém následne vygeneruje iba tie, ktoré nemajú povolené parkovanie na miestach pre rezidentov. V testovacej fáze mestská polícia plánuje použiť auto predovšetkým už vo fungujúcich rezidentských parkovacích zónach, ako napríklad v mestskej časti Staré Mesto.

Používajú ho aj v Trenčíne

Rovnaké monitorovacie auto používajú pri kontrole parkovania už viac ako rok v Trenčíne. Bratislava chce počas dvoch mesiacov vyskúšať, či daná technológia je vhodná aj pre hlavné mesto. Na základe výsledkov môže potom mesto kúpiť takýto druh auta.

„Je to testovanie vozidla a my sa musíme kvalitne pripraviť na zadanie, na základe ktorého sa budú obstarávať takéto služby,“ uviedla viceprimátorka Bratislava Tatiana Kratochvílová.

Daniel Bednařík zo spoločnosti FT Technologies nechcel uviesť cenu auta, ale dodal, že ak sa hlavné mesto rozhodne kúpiť tento typ auta, zúčastnia sa na výberovom konaní, kde zverejnia cenu vozidla s technológiou CamCar.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek Gajdoš