Foto: Otvorili zmodernizovanú cestu I/65, na renováciu použili recykláciu stavebného materiálu

Slávnostné otvorenie obnovenej cesty I/65
Zmodernizovaná cesta I. triedy I/65 medzi Príbovcami a Turčianskymi Teplicami pri križovatke obcí Blatnica a Karlová po jej slávnostnom otvorení za účasti ministra dopravy a výstavby SR a zástupcov Slovenskej správy ciest. Karlová, 17. jún 2019. Foto: SITA/Milo Fabian

BLATNICA – KARLOVÁ 17. júna (WebNoviny.sk) – Medzi Turčianskymi Teplicami a Príbovcami otvorili zmodernizovanú cestu I. triedy I/65. Pätnásťkilometrový úsek renovovali stavbári za obmedzenej prevádzky dva roky. Cena modernizácie bola 24,6 milióna eur.

Cena bola na hrane a báli sme sa. Ale nakoniec musíme poďakovať zhotoviteľovi, ktorý dal aj päťročnú záruku,“ povedal generálny riaditeľ Slovenskej správy ciest Roman Žembera.

Dodal, že suma rekonštrukcie sa oproti predpokladu zvýšila o 500-tisíc eur, čo nie je pri takejto stavbe nič neobvyklé. Na otvorení úseku sa zúčastnili minister dopravy a výstavby Árpád Érsek, zástupcovia Slovenskej správy ciest spolu a podpredseda NR SR Andrej Hrnčiar.

Povrch cesty bol deformovaný

Stará cesta medzi Príbovcami a Turčianskymi Teplicami mala vysoký stupeň poškodenia. Povrch cesty bol deformovaný a nebolo bezpečné po ňom jazdiť. Zhotovitelia cesty použili na renováciu recykláciu stavebného materiálu.

Je to už druhá stavba na Slovensku, ktorá využila bezodpadovú technológiu,“ hovorí podpredseda NR SR Andrej Hrnčiar. „Cesta patrí medzi dôležité európske koridory a jej nevyhovujúci stav trápil obyvateľov roky. S prispením Európskej únie, sme z nej spravili modernú a bezpečnú cestu,“ hovorí minister Érsek.

Opravia aj cestu na Turčeku

Ministerstvo dopravy a výstavby SR predpokladá, že tento rok získa z eurofondov 360 miliónov eur, ktoré plánuje v roku 2023 použiť na opravu viacerých regionálnych ciest. V žilinskom regióne je to rekonštrukcia cesty na Turčeku.

Cesta nespĺňa parametre a je nevhodná pre kamiónovú dopravu. Hovorí sa aj o zosuvoch pôdy. Mimoriadna situácia je na tomto úseku vyhlásená už vyše roka. „Cesta na Turčeku je zaradená v programe a viem, že ju treba opraviť,“ dodáva minister Érsek.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej HrnčiarÁrpád ÉrsekRoman Žembera
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRSSC Slovenská správa ciest