Zo Slovenska utekajú zlodeji áut, počet krádeží klesá

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: Pixabay

Eurostat zverejnil najnovšie štatistiky týkajúce sa krádeží vozidiel v jednotlivých členských krajinách Európskej únie. Na základe uverejnených údajov je zrejmé, že vo väčšine členských krajín nastal v posledných rokoch útlm a počet krádeží vozidiel klesá.

Polícia v celej EÚ zaznamenala medzi rokmi 2015 až 2017 v priemere 697-tisíc krádeží automobilov ročne. Čo v porovnaní s rokmi 2008 až 2010, kedy sa ročný priemer blížil takmer k miliónu ukradnutých áut, predstavuje zníženie o 29%.

Luxembursku sa kradne ako na bežiacom páse

Najhoršie z celej 28 dopadlo Luxembursko, kde sa v priemere medzi rokmi 2015 až 2017 ukradlo najviac áut. V prepočte na 100-tisíc obyvateľov bolo majiteľom odcudzených až 328 vozidiel ročne. Pre ilustráciu, populácia tejto malej krajiny je pritom niečo vyše 600-tisíc obyvateľov.

Nasleduje Grécko s 269 ukradnutými vozidlami. Prvú trojku uzatvára Taliansko s 257 vozidlami. Naši susedia Česi sa žiaľ umiestnili v rebríčku tiež dosť vysoko. S priemerným počtom 238 ukradnutých vozidiel za rok, sa tak umiestnili na neslávnom 6. mieste.

Najmenej áut sa kradne v Dánsku

Slovensko v tejto štatistike dopadlo veľmi dobre. V prepočte na 100-tisíc obyvateľov sa u nás ukradlo iba 31 vozidiel. O toto miesta sa delíme s rovnakým počtom odcudzených áut s Estónskom.

Od nás sa menej kradlo v Chorvátsku, kde zmizlo majiteľom v priemere 20 áut za rok. Ďalej nasleduje Rumunsko s 15 krádežami. Najnižší počet ukradnutých áut zaevidovali v Dánsku, kde sa ukradli v priemere iba 4 vozidlá.

Štatistika Eurostatu - Počet ukradnutých vozidiel v prepočte na 100-tisíc obyvateľov
Štatistika Eurostatu – Počet ukradnutých vozidiel v prepočte na 100-tisíc obyvateľov Foto: Eurostat
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Eurostat