Havarijný stav premostenia Laskomerského potoka opravia, vodičov čakajú dopravné obmedzenia

dopravné obmedzenie
Foto: ilustračné, Getty Images

BANSKÁ BYSTRICA 25. júna (WebNoviny.sk) – Odstránenie havarijného stavu premostenia Laskomerského potoka na miestnej komunikácii Laskomerská v Banskej Bystrici budú financovať z rezervného fondu mesta sumou 215-tisíc eur.

Schválili to na utorkovom rokovaní poslanci mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici. Závažnú poruchu zaznamenal v apríli správca miestnych komunikácií (MK).

Opora je v kritickom stave

Podľa dôvodovej správy predloženej poslancom správca MK evidoval odporúčanú potrebu opravy premostenia už od roku 2014, na základe ktorej vykonával kontrolu aktuálneho stavu.

V apríli 2019 sa uvoľnili kamene, z ktorých je pôvodná klenbová časť premostenia, v dôsledku čoho sa vytvorili diery cez zvršok a mostovku. Zároveň sa výrazne zhoršil stav ľavobrežnej opory, ktorá je v súčasnosti silne podmytá, kamenivo je uvoľnené a vypadané do potoka. V podobnom, aj keď menej kritickom stave, je pravobrežná opora. Za mostom smerom na Laskomerskú dolinu je v dôsledku rozpadu mostových opier poklesnutá vozovka,“ uvádza dôvodová správa.

Obmedzenie prepravy nákladiakov

Statici odporúčajú okamžitú rekonštrukciu mosta, prípadne zmenu za priepust. Kým začnú s rekonštrukciou premostenia, je nevyhnutné obmedzenie prepravy vozidiel nad 3,5 tony, teda vylúčenie všetkej nákladnej dopravy, a obmedzenie rýchlosti vozidiel pri prejazde mostom na 20 kilometrov za hodinu.

Dopravné obmedzenia sa budú týkať aj dopravy na rýchlostnej ceste R1. Správca MK zabezpečuje zároveň verejné obstaranie projektovej dokumentácie na odstránenie havarijného stavu premostenia ponad Laskomerský potok.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom