Holíč nad Moravou a Hodonín dočasne spoja vlaky

V Holíči nad Moravou a Hodonínom obnovia vlakové spojenie
V Holíči nad Moravou a Hodonínom obnovia vlakové spojenie Foto: SITA/Dušan Hein

Po pätnástich rokoch dočasne ožije historická trať medzi železničnými stanicami Holíč nad Moravou (Slovenská republika) a Hodonín (Česká republika). Na niekoľko mesiacov dôjde k obnoveniu medzištátnej osobnej  železničnej dopravy.

Vlakovú obsluhu na tejto trati si objednal Juhomoravský kraj v spolupráci s Ministerstvom dopravy a výstavby Slovenskej republiky v súvislosti s rekonštrukciou hraničného cestného mosta cez rieku Moravu. Náhradnú dopravu budú zabezpečovať České dráhy (ČD) v spolupráci so Železničnou spoločnosťou Slovensko (ZSSK) od  22. 7. do 31. 10. 2019.

Počas rekonštrukcie obnovia vlakové spojenie

Pravidelná prevádzka na tejto trati bola ukončená 11. 12. 2004. Počas dočasnej obnovy bude medzi Holíčom nad Moravou a Hodonínom premávať 10 párov osobných vlakov v pracovných dňoch a 6 párov počas víkendu.

Prevádzka na tomto šesťkilometrovom úseku bude zabezpečovaná jednou motorovou jednotkou. Predaj cestovných dokladov na území Slovenskej republiky bude možný iba vo vlaku u sprevádzajúceho personálu ČD.

Platba v dvoch menách

Platiť možno v oboch menách – eurami aj českými korunami. Vo vlakoch platí tarifa malého pohraničného styku ZSSK – ČD, podľa ktorej je základná cena lístka medzi stanicami Holíč nad Moravou a Hodonín 1,20 €.

Historickú jednokoľajnú trať Holíč – Hodonín dokončili na prelome 80. a 90. rokov 19. storočia a tvorila jedno z najkratších prepojení severu vtedajšieho Uhorska s českým územím. Po jej elektrifikácii v roku 1987 mala odľahčiť preťaženú trať do Českej republiky cez Břeclav. Jej význam sa postupne znižoval po rozdelení spoločného štátu.

Cestovný poriadok
Cestovný poriadok Foto: ZSSK

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tomáš Kováč