Hrozba ostrého štrajku v Dopravnom podniku mesta Prešov trvá

Autobus spoločnosti SAD Prešov. Foto: sad-po.sk.
Odborári sa s vedením podniku nedohodli ani pred sprostredkovateľom.

Hrozba ostrého štrajku v Dopravnom podniku meste Prešov (DPMP) aj naďalej trvá. Odborári sa totiž ani na utorkovom rokovaní pred sprostredkovateľom nedokázali s vedením podniku dohodnúť na navýšení mzdových taríf. Nezhodli sa ani na ďalších bodoch podnikovej kolektívnej zmluvy. Odborári, ktorí sú v štrajkovej pohotovosti, preto začnú so zberom podpisov na vyhlásenie ostrého štrajku.

Ako po skončení rokovania pre agentúru SITA uviedol predseda Základnej organizácie Integrovaného odborového zväzu (ZO IOZ) pri DPMP Daniel Straka, k dohode nedošlo napriek tomu, že odborári z pôvodných požiadaviek poľavili.

„My sme nejaký ústupok navrhli, ale ten nebol zamestnávateľom akceptovaný. Tým pádom sme sa ani na rokovaní pred sprostredkovateľkou nedohodli,“ informoval Straka.

Riešenie navrhne sprostredkovateľka

Sprostredkovateľka má v najbližších dňoch vypracovať správu aj s návrhom riešenia sporu. Odborári sú pripravení o návrhu rokovať, zároveň však už začnú so zberom podpisov od zamestnancov na vyhlásenie ostrého štrajku.

Zástupcovia zamestnancov pôvodne požadovali zvýšenie tarifných miezd o 1 euro za odpracovanú hodinu a vyplácanie stabilizačnej odmeny, ktorá má slúžiť na motiváciu zamestnancov podľa odpracovaných rokov. Podľa riaditeľa DPMP Petra Janusa by si požiadavky odborárov vyžiadali navýšenie rozpočtu zhruba o 800-tisíc až milión eur, čo nie je v možnostiach spoločnosti.

Ešte pred utorňajším rokovaním pred sprostredkovateľom absolvovali odborári s vedením podniku dve kolá rokovaní.

Podniková kolektívna zmluva v DPMP, a.s. sa týka všetkých 322 zamestnancov, z ktorých je zhruba 190 vodičov. Uzatvorená bola 1.1.2014 a je platná do 31.12.2020. Naposledy boli zamestnanci DPMP v štrajkovej pohotovosti pred piatimi rokmi.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom