Hrozí kolaps cestnej dopravy? Vodiči z obáv o svoje rodiny radšej prespávajú v kabíne, ako by išli domov

Distribution warehouse with trucks awaiting loading
Ilustračné foto Foto: Getty images

Šesťstopercentný nárast telefonátov na infolinky združenia ČESMAD Slovakia. Volajú nielen dopravné spoločnosti, ale aj samotní vodiči nákladných vozidiel, ktorí sa ocitajú pod tlakom, či napriek výnimke z karanténnych opatrení pri dodržaní ochranných opatrení sa do nej nedostanú a nebude uplatnená aj na príslušníkoch ich rodiny.

Viac k téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Vodiči prespávajú v kabínach

Podľa informácií, ktoré má združenie ČESMAD Slovakia, vodiči neraz uprednostnia prespanie v kabíne svojho vozidla v areáli firmy, než aby išli domov, pretože susedia nezriedka nahlasujú, že to je rodina vodiča, ktorý bol v zahraničí.

Keďže existuje rôzny výklad karanténnych opatrení, vytvára to enormný psychický tlak na vodičov, ktorých rodinní príslušníci sa môžu tiež ocitnúť v nariadenej 14-dňovej izolácii. Čo je pre celú rodinu obrovský problém,“ uvádza prezident združenia ČESMAD Slovakia Pavol Jančovič.

Medzi vodičov nákladnej dopravy patria aj vodiči menších dodávkových vozidiel, ktorí sa zo strachu z nariadenia karantény obávajú vykonávať svoje povolanie. Majú obavy, že v karanténe by skončili aj ich rodinný príslušníci.

Ak sa situácia vo výklade karanténnych opatrení nezmení a vodiči a tiež ich rodinní príslušníci z nich nebudú v praxi jasne vyňatí, obávame sa, že čoskoro príde ku kolapsu dopravy,“ hovorí Jančovič.

Viac o téme Koronavírus

Žiadajú o udelenie výnimky

V tejto súvislosti združenie ČESMAD Slovakia požiadalo Úrad verejného zdravotníctva SR z dôvodu zabezpečenia zásobovania obyvateľstva, maloobchodných prevádzok, zdravotníckych zariadení, lekární či výrobných podnikov v rámci Slovenska o všeobecnú výnimku pre vodičov nákladnej dopravy, ktorí vedú motorové vozidlá kategórie N (vrátane dodávok do 3,5 t).

Taktiež pre osoby s nimi žijúce v jednej domácnosti i pre osoby, ktoré z povahy svojej práce vykonávajú obslužné a servisné práce v prevádzke dopravcu a prichádzajú tak do styku s vodičmi nákladných vozidiel.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol Jančovič
Firmy a inštitúcie ČESMAD Slovakia Združenie cestných dopravcovÚrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ)