Indická vláda zachraňuje súkromnú leteckú spoločnosť

Jet airways
Foto: SITA / AP

Indická vláda požiadala štátne banky, aby zachránili súkromnú leteckú spoločnosť Jet Airways. Tej hrozí bankrot, no premiér Narendra Modi sa chce vyhnúť strate tisícok pracovných miest niekoľko týždňov pred voľbami. Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na vládne zdroje.

Ministerstvo financií si pravidelne od štátnej banky SBI pýta informácie o finančnom zdraví Jet Airways. Vláda pritom doteraz nijako neoznámila, že by bola zainteresovaná do záchrany firmy.

Vláda tlačila na banky, aby dlh spoločnosti premenila na akcie. To by znamenalo použiť verejné peniaze na záchranu súkromnej firmy pred bankrotom. Banky by potom mohli akcie opäť predať.

Obávajú sa bankrotu

Ďalší vládny zdroj prezradil, že Národný investičný a infraštrukturálny fond taktiež kúpil podiel v Jet Airways. Vláda má vo fonde 49-percentný podiel.

Vláda sa totiž obáva, že bankrot druhej najväčšej indickej leteckej spoločnosti by mal „katastrofálne následky pre investície“ v sektore letectva. Pád Jet Airways by mohol zdvihnúť ceny leteniek a pokaziť tak úsilie priniesť nízkonákladové lietanie do vzdialenejších častí Indie.

Ministerstvo financií, banky ani samotná letecká spoločnosť sa k týmto informáciám nevyjadrili.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom