Indické Jet Airways lietajú už len so siedmimi strojmi

|
Foto: SITA / AP

Prichádzajú o pilotov aj lietadlá, plán na ich záchranu nefunguje

Zadlžený indický letecký prepravca Jet Airways v pondelok drasticky obmedzil počet letov. Zo štrnástich strojov lieta len polovica, a to len na vnútroštátnych linkách. Medzinárodné lety by sa mali obnoviť v utorok.

Plán na záchranu aeroliniek, ktorý prijali indická štátna banka a ďalší veritelia, im zatiaľ nepomohol. Informovala o tom agentúra AP.

Koncom minulého roka mali Jet Airways ešte 119 lietadiel. Zastavil ich však dlh vo výške 1,5 miliardy dolárov. Poslednú dekádu sa spoločnosť borila s finančnými problémami. Platy zamestnancom začali meškať.

India Jet Airways
Foto: SITA / AP

V pondelok zamestnanci protestovali v Bombaji. Výplaty im meškajú už štyri mesiace, žiadajú preto vládu o pomoc. „Žiadame predsedu vlády, aby zachránil Jet Airways, zachránil vyše 20-tisíc pracovných miest, aby sme dostali výplaty,“ zhrnul pilot Asim Valiani.

Záchrana sa nemusí podariť

Zakladateľ spoločnosti Nareš Goyal vybudoval firmu v roku 1992. Mala konkurovať nespoľahlivým štátnym letom. Snaha držať krok s novými nízkonákladovými spoločnosťami však priviedla Jet Airways do dlhov.

Ďalší úder jej uštedrila vláda, keď na dovoz leteckého benzínu uvalila daň vo výške 5 %, napriek rastu cien ropy vo svete.

Piloti a mechanici začali pre meškajúce výplaty odchádzať ku konkurenčným spoločnostiam. Prenajímatelia lietadiel si ich brali naspäť, keď im spoločnosť nedokázala splácať lízing.

Riaditeľ poradenskej spoločnosti Martin Consulting Mark D. Martin je preto skeptický v otázke, či sa podarí problémové aerolinky predať. „Čo by ste dostali? Stratili ste flotilu, stratili ste pilotov. Akú hodnotovú ponuku má Jet?“ spýtal sa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom