Inštitút pre dopravu: Jednou z hlavných výziev v doprave bude kyberbezpečnosť

Autonomny
Foto: GettyImages
Tejto téme by sa mal podľa Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo venovať aj tím odborníkov pre inteligentnú mobilitu.

Jednou z najväčších výziev pre sektor dopravy sa v budúcnosti stane otázka kyberbezpečnosti. Informoval o tom vo štvrtok Inštitút pre dopravu a hospodárstvo (IDH). Tejto téme by sa mal venovať aj tím odborníkov pre inteligentnú mobilitu. Vzniknúť má na Ministerstve dopravy a výstavby SR (MDV).

„Trendy ako autonómne vozidlá, inteligentné riadenie dopravy, autonómne zásobovanie v logistike alebo smart cities si vyžadujú čoraz väčší objem prenášaných dát. Tie je potrebné zabezpečiť. Bezpečnosť prepravy ľudí a tovarov si preto vyžaduje koordinovaný prístup na celoeurópskej úrovni. Mal by byť vďaka harmonizovanej legislatíve postavený na princípoch technologickej neutrality,“ povedal riaditeľ IDH Rastislav Cenký.

Spolupráca je nevyhnutná

Analytická spoločnosť IDC odhadla, že globálna datasféra (všetky digitálne dostupné dáta) zväčší svoj objem z 33 zettabytov v roku 2018 až na 175 zettabytov v roku 2025. Svoj podiel podľa inštitútu zohrá aj narastajúci objem údajov prenášaných v doprave a logistike. Potrebné je preto ich zabezpečenie.

Dopravné systémy podľa Rady Európskej únie patria spolu so zdravotníctvom, energetikou a financiami k najexponovanejším odvetviam z hľadiska zabezpečenia dát.

Opticke_kable.jpg
Foto: Pixabay.com

„Transparentná kybernetická bezpečnosť je v záujme SR ako krajiny. Pri jej riešení preto potrebujeme kooperovať s ostatnými štátmi, aby sme boli efektívni,“ uviedol Cenký.

„Bez zapojenia sa do prípravy na príchod sietí novej generácie a tzv. štvrtej priemyselnej revolúcie by mohla naša proexportne orientovaná ekonomika utrpieť,“ upozornil riaditeľ IDH.

Treba dokončiť jednotný digitálny trh

Preto je podľa inštitútu potrebné sa aktívne zapájať do agendy vedúcej k dokončeniu jednotného digitálneho trhu v EÚ.

Európska rada už vlani na jeseň schválila reformu v oblasti kybernetickej bezpečnosti v Európe. Zameriava sa na vybudovanie silnejšej agentúry pre kybernetickú bezpečnosť a zavedenie systému certifikácie kybernetickej bezpečnosti na úrovni EÚ.

„Na Slovensku medzi priority patrí zvýšenie počtu kvalifikovaných pracovníkov v oblasti kyberbezpečnosti a zvýšenie čerpania eurofondov určených pre tieto účely. Je potrebné sa zamerať na vzdelávanie a efektívny manažment technológií, ľudí a všetkých procesov,“ dodal Cenký.

Kable_internet.jpg
Foto: Pixabay.com

Tím vznikne na ministerstve

Rezort dopravy nedávno informoval, že tím asi desiatich odborníkov pre inteligentnú mobilitu by mal vzniknúť ešte v tomto roku. Spolu s Úradom podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu na to získal z eurofondov grant vo výške 6,9 milióna eur.

Úlohou tímu bude čo najskôr zistiť, ako sa Slovensko v oblasti inteligentnej mobility môže posunúť vpred.

„Chceme sa inšpirovať najlepšími riešeniami tak, aby sme nastavili správne smerovanie Slovenska v tejto oblasti a pripravili kvalitné legislatívne zázemie, ktoré momentálne nemáme,“ povedal minister dopravy a výstavby Árpád Érsek.

Tím má tiež vyhodnotiť legislatívu a záväzky voči EÚ v tejto oblasti a posilniť spoluprácu medzi súkromným, verejným a akademickým sektorom s cieľom dosiahnuť spoločné napredovanie Slovenska.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom