Investícia do druhej etapy R2 pri Košiciach sa oplatí, má aj zabezpečené financovanie z eurofondov

R2,
Začiatok stavebných prác je plánovaný tento rok, pričom výstavba by mala trvať tri roky. Foto: www.facebook.com

Investícia do druhej etapy výstavby rýchlostnej cesty R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany v dĺžke vyše 14 kilometrov sa oplatí a má zabezpečené financovanie z eurofondov.

Ako informoval Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP), vysúťažená cena stavby úseku 132,6 milióna eur bez DPH je nižšia ako boli odhady Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s. (NDS), ale oproti priemeru podobných projektov z predchádzajúcich rokov je o šesť percent (o 8,3 milióna eur) drahšia.

„V analýze nákladov a výnosov NDS posúdila iba jediný variant. Nie je preto známe, či neexistuje efektívnejšie riešenie. Vzhľadom na návratnosť, zabezpečené financovanie a vysoké štádium prípravy však ÚHP odporúča pokračovať v projekte,“ uviedli vo štvrtok analytici útvaru na sociálnej sieti.

Zohľadniť by sa mali strategické dokumenty mesta

Pri ďalších investíciách do ciest v Košiciach by podľa nich bolo vhodné posúdiť doplnenie privádzača Vyšné Opátske, či zohľadniť rozvoj dopravy podľa strategických dokumentov mesta a kraja.

„Zároveň odporúčame v budúcnosti vypracovať štúdiu k prvej etape R2 Šaca – Haniska, ktorá posúdi relevantné alternatívy a vyberie riešenie s najvyššou hodnotou za peniaze,“ dodal ÚHP.

NDS a Ministerstvo dopravy a výstavby SR koncom augusta podpísali zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku na výstavbu druhej časti úseku R2 pri Košiciach vo výške 165 miliónov eur. Z toho zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja pôjde na projekt takmer 140,5 milióna eur a zvyšných 24,8 milióna eur je spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu.

Začať s výstavbou by mali ešte tento rok

NDS zatiaľ nepodpísala zmluvu s vybraným zhotoviteľom tejto stavby, združením firiem Eurovia SK, a. s., a Eurovia CS, a.s.. Začiatok stavebných prác je plánovaný tento rok, pričom výstavba by mala trvať tri roky.

NDS pripravuje verejné obstarávanie na výstavbu aj prvej etapy R2 pri Košiciach v dĺžke takmer sedem kilometrov. Po vybudovaní oboch častí juhovýchodného obchvatu Košíc na R2 bude zabezpečené napojenie na diaľnicu D1 a R4 Košice – Milhosť.

Útvar hodnoty za peniaze
Cena projektu je oproti priemeru podobných projektov z predchádzajúcich rokov o šesť percent drahšia. Foto: www.facebook.com
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRNárodná diaľničná spoločnosť (NDS)Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP)