Investície Správy a údržby ciest Prešovského kraja si v prvej etape vyžiadajú šesť miliónov eur

oprava cesty, rekonštrukcia, cestári
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Prešovský samosprávny kraj (PSK) bude pokračovať v rekonštrukciách komunikácií na svojom území aj v tomto roku. Sumu šesť miliónov eur plánuje v tomto roku investovať Správa a údržba ciest (SÚC) PSK do opráv ciest a mostov, ale aj do rekonštrukcií svojich budov a na nákup techniky. Financie v rámci prvej etapy investičného plánu kapitálových výdavkov schválili na svojom ostatnom zasadnutí krajskí poslanci.

Dvanásť mostov prejde rekonštrukciou

Ako informovala Lea Heilová z oddelenia komunikácie a propagácie Úradu PSK, medzi plánovanými investíciami SÚC PSK sú zahrnuté opravy viacerých mostov i rekonštrukcie ciest. V investičnom pláne sa počíta s rekonštrukciou 12 mostov, na ktoré sú vyčlenené čiastky od 40-tisíc do 60-tisíc eur.

Najdrahšou bude oprava mosta cez potok Margecanka (okres Levoča). Počíta sa tiež s výstavbou mosta Dlhé Klčovo – Nižný Hrušov (okres Vranov nad Topľou), vrátane napojenia na cestu III. triedy, s predpokladaným nákladom 105-tisíc eur.

Viaceré úseky ciest sa dočkajú opravy

Okrem toho kraj zrekonštruuje viaceré úseky ciest. Najvyššia suma 400-tisíc eur je určená na opravu cesty Jánovce – Ľubica (okresy Poprad a Kežmarok), suma 300-tisíc eur poputuje na rekonštrukciu cesty Kvakovce-Dobrá – Malá Domaša (okres Vranov nad Topľou) a rovnaká suma je určená aj na rekonštrukciu križovatky ciest Veľký Slavkov – Mlynica (okres Poprad), stykovú križovatku pred mestom Bardejov a rekonštrukciu oporných múrov a premostení v obci Malá Franková (okres Kežmarok). Opravia tiež križovatky Lesík delostrelcov v Prešove a v Starej Lesnej (okres Kežmarok).

Zrekonštruujú sa aj budovy

V rámci investícií sa počíta tiež s opravou garáží cestmajsterstva v Chminianskej Novej Vsi (okres Prešov) a urobí sa odkanalizovanie spevnených plôch areálu za celkovo 460-tisíc eur. Zároveň sa pristúpi k II. etape rekonštrukcie budovy zimnej údržby na cestmajsterstve v Starej Ľubovni v hodnote 100-tisíc eur.

Suma 215-tisíc eur pôjde na opravu strechy na garážach v areáli prevádzkového dvora SÚC PSK v Prešove. SÚC PSK plánuje nakúpiť aj čelný nakladač za 213-tisíc eur, rýpadlo za 220-tisíc eur, dve sedemmiestne úžitkové vozidlá za celkovo 280-tisíc eur a referentské vozidlá za takmer 250-tisíc eur.

V roku 2021 opravil Prešovský samosprávny kraj približne 102 km ciest a 24 mostov. Celková hodnota týchto prác predstavuje zhruba 20,8 milióna eur.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Lea Heilová
    Firmy a inštitúcie PSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja