Juhoafričania cestujúci do Británie s Ryanairom musia absolvovať test v afrikánčine, aerolinky čelia kritike

Ryanair
Foto: ilustračné, SITA/AP

Nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair sa dostala pod paľbu kritiky, keď sa na verejnosť dostala jej požiadavka, aby cestovatelia z Juhoafrickej republiky pre potvrdenie svojej národnosti absolvovali test v afrikánčine. Firma tak údajne bojuje proti ľuďom s falošnými pasmi.

Firma sídliaca v Dubline, ktorá prevádzkuje najmä linky po Európe a nelieta do Juhoafrickej republiky, v pondelok potvrdila správy o testoch, ktoré sa začali šíriť cez víkend a rozhnevali cestujúcich.

Afrikánčina je pritom jeden z 11 oficiálnych jazykov Juhoafrickej republiky a je prvým jazykom len asi 13 % obyvateľov krajiny. Jej základom je holandčina a spája sa s juhoafrickým apartheidným režimom, ktorý v krajine padol v roku 1994.

„V súvislosti s vysokým výskytom falošných juhoafrických pasov vyžadujeme od pasažierov cestujúcich do Spojeného kráľovstva, aby vyplnili jednoduchý dotazník v afrikánčine,“ oznámil Ryanair v krátkom vyhlásení s tým, že ak to cestujúci nezvládne, neumožnia mu cestu a vrátia mu plnú sumu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Ryanair