KDH vyzýva vládu a Matoviča na okamžité riešenie výpadkov tržieb, dopravcovia bojujú o prežitie

BRATISLAVA: Výstražný štrajk vodičov MHD
Odstavené autobusy na bratislavskej Hlavnej stanici počas výstražného štrajku vodičov Mestskej hromadnej dopravy (MHD), ktorý ohlásili odborové organizácie Dopravný podnik mesta Košice a Dopravný podnik Bratislava s cieľom upozorniť štátne orgány na poskytnutie finančnej pomoci od štátu prevádzkovateľom MHD v dôsledku výpadkov príjmov vyvolanom pandémiou Covid-19. Bratislava, 12. apríl 2021. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Okamžité riešenie náhrady príjmov dopravcom žiada od vlády a ministra financií Igora Matoviča politická strana KDH. Ako upozornili kresťanskí demokrati, výpadok tržieb z cestovného sa blíži k 50 miliónom eur, ktoré budú musieť samosprávy a mestá nahradiť svojim zmluvným poskytovateľom verejnej dopravy.

Ako zdôraznil podpredseda KDH Igor Janckulík, samosprávy musia suplovať štát preplácaním tržieb dopravcom. Tí pritom už dnes trpia nedostatkom financií a sú nútení protestovať a bojovať za svoje prežitie. Podľa neho náhrady výpadku tržieb sú potrebné, aby dopravcovia neskrachovali a mohli poskytovať aj naďalej kvalitnú službu.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„Pokiaľ štát nepomôže s preplatením, župy a mestá budú musieť doplácať zo svojich vlastných zdrojov, čo ich v tomto kritickom období citeľne zaťaží,“ upozornil predseda KDH Milan Majerský. Financie podľa neho budú chýbať v iných nevyhnutných činnostiach samospráv pri oprave ciest či fungovaní sociálnych a zdravotníckych zariadení .

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor JanckulíkIgor MatovičMilan Majerský
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieMF Ministerstvo financií SRVláda SR