KDH vyzýva vládu na urýchlené zverejnenie zmlúv o výkupe pozemkov pod D4 a R7

D4R7
Podpredseda kresťanských demokratov Igor Janckulík označil za absurdné, že ani po siedmich rokoch nie je známe, od koho štát odkúpil pozemky za vyše 350 mil. eur. Foto: www.facebook.com

Vláda by mala urýchlene zverejniť zmluvy o výkupe pozemkov za stovky miliónov eur pod diaľnicou D4 a rýchlostnou cestou R7. Vyzvalo ju k tomu Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) s tým, že Najvyšší súd SR vlani rozhodol o tom, že výkupy pozemkov pod diaľnicou štát tajiť nemá.

Podpredseda hnutia Igor Janckulík v tlačovej správe v utorok označil za absurdné, že ani po siedmich rokoch nie je známe, od koho štát odkúpil pozemky za vyše 350 miliónov eur. Občania podľa neho na to majú právo a vláda by mala dodržať predvolebné sľuby.

Doležal so zverejnením zmlúv súhlasil

„Igor Matovič za zverejnenie zmlúv bojoval ešte ako člen opozície s poslaneckým klubom OĽaNO. Dnes je už rok a pol lídrom najsilnejšej vládnej strany a ministrom financií a je načase, aby zabezpečil sprístupnenie informácií ohľadom výkupov pozemkov pod bratislavským diaľničným obchvatom,“ uviedol Janckulík.

Návrhy na zverejnenie zmlúv pod D4/R7 podporoval ešte ako poslanec parlamentu. K bezodkladným krokom vyzýva aj ministra dopravy Andreja Doležala (nominant Sme rodina), ktorý so zverejnením zmlúv súhlasil ešte v auguste minulého roka.

Účelový výkup pozemkov

Výkup pozemkov pod D4/R7 bol podľa podpredsedu kresťanských demokratov najväčším realitným biznisom na Slovensku, ktorý sa z neznámych dôvodov doposiaľ darí tajiť napriek súdnemu rozhodnutiu. „Je vo verejnom záujme poznať mená a priezviská predávajúcich, ktorí získali stovky miliónov eur na štátnych pozemkoch,“ tvrdí Janckulík.

Štát podľa neho začal vykupovať pozemky pod bratislavským obchvatom už v roku 2006, no množstvo parciel zmenilo majiteľov až tesne pred koncom tendra na koncesiu pre D4R7 v roku 2014. Každý ďalší deň utajovania podľa neho ešte viac znásobuje tieň podozrenia z účelového výkupu pozemkov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DoležalIgor JanckulíkIgor Matovič
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRNS Najvyšší súd SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti