Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
dopravná zápcha
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Getty Images
25. 06. 2019 10:06 Cestná dopravaKežmarok od NasaDoprava.skSITA

Kežmarok už niekoľko rokov trápi preťažená doprava, mesto sa naďalej dožaduje obchvatu

POPRAD 25. júna (WebNoviny.sk) – Kežmarok už niekoľko rokov trápi preťažená doprava, denne mestom prechádza viac ako 20-tisíc vozidiel. Podľa primátora Jána Ferenčáka je situácia alarmujúca a apeluje na jej riešenie.

Spolu s kolegami zo samospráv a starostami z nášho okresu sme sa zhodli na tom, že doprava je najväčšou brzdou rozvoja okresu,“ povedal pre agentúru SITA.

Asi pred šiestimi rokmi sa v meste intenzívne hovorilo o budovaní diaľničného privádzača z Popradu do Kežmarku, ktorý by napomohol zlepšeniu situácie. Ako možný dátum výstavby sa spomínal aj apríl 2018, doteraz sa s ňou nezačalo. Ministerstvo dopravy a výstavby SR tvrdí, že s projektom stále počíta.

Kolabujúca doprava

Kežmarok patrí medzi najmenej rozvinuté okresy, no za posledné roky sa v ňom podarilo rozbehnúť viacero projektov. Primátor Ferenčák je presvedčený o tom, že by ich mohlo byť aj viac, nebyť problému s dopravou. Jeho vyriešenie považuje za prioritu.

Limitujúcim faktorom, ktorý bude brániť rozvoju okresu, je kolabujúca doprava či nedostatočná infraštruktúra z pohľadu dopravy. Mám na mysli budovanie obchvatov mesta, pripojenie na diaľničnú sieť, napojenie na Poľskú republiku a aj rekonštrukciu ciest od komunálnej úrovne, až po prvú triedu, prípadne aj vyššie kategórie,“ vysvetlil.

Za najväčší problém Kežmarského okresu označil dopravnú infraštruktúru aj podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši počas návštevy mesta v polovici júna. „Keď v rádiu počúvate informácie o zápchach, najčastejšie sa tam spomína Bratislava a Kežmarok,“ poznamenal Ferenčák.

Príprava obchvatu vraj nestojí

V minulosti už bolo trasovanie obchvatu známe, prechádzať mal tromi katastrálnymi územiami – Veľkou Lomnicou, Huncovcami a Kežmarkom. Hoci o projekte už v podtatranskom regióne nie je veľmi počuť, podľa Ministerstva dopravy a výstavby SR jeho príprava nestojí.

„V súčasnosti sa na základe zmluvy uzatvorenej medzi Slovenskou správou ciest a zhotoviteľom zabezpečuje „Štúdia realizovateľnosti stavby I/67, I/66, I/77 Rožňava – Bardejovské kúpele“.

Štúdia má obsahovať navrhnutie technicky, ekonomicky a environmentálne najvhodnejšieho riešenia trasy cesty I/67 v úseku Rožňava – hranica Banskobystrického kraja a Prešovského kraja (BSK – PSK), cesty I/66 v úseku hranica BSK – PSK – Spišská Belá – Lysá Poľana (štátna hranica Slovensko/Poľsko) a cesty I/77 v úseku Spišská Belá – Dlhá Lúka v okrese Bardejov, vyhodnotenie už navrhnutých trás obchvatov a preložiek, prípadné doplnenie variantov a ich zhodnotenie,“ informoval SITA odbor komunikácie ministerstva.

Práve v rámci spomínanej štúdie by mala byť podľa ministerstva posúdená aj stavba „I/66 Poprad – Kežmarok II. etapa“, na ktorú je vydané právoplatné rozhodnutie. Predpokladaný celkový náklad stavby je 201 miliónov eur, z toho stavebný 171,5 milióna eur.

Odporúčané články

Záhada tunela Višňové, analytik poukazuje na zlyhania zodpovedných (Podcast) Dopravné peklo v Žiline bude pokračovať, dokončenie tunela Višňové je v nedohľadne

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X