Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolobežkári budú jazdiť po trasách vyhradených pre cyklistov
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Kolobežkári budú jazdiť po trasách vyhradených pre cyklistov Foto: Pixabay
10. 07. 2019 14:40 Cestná dopravaSlovensko od Katarína Žákovánasadoprava.sk

Kolobežkári s elektrickým pohonom by mali vymiznúť z chodníkov

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky (MV SR) chce dostať ľudí jazdiacich na elektrických kolobežkách preč z chodníkov. Ak návrh prejde parlamentom, zaradia sa do rovnakej kategórie ako cyklisti jazdiaci na elektrobicykloch. Súčasťou návrhu je aj potvrdenie poslaneckej novely zákona z roku 2016 a umožniť cyklistom jazdiť v obci s miernou toleranciou alkoholu v krvi.

Rezort vnútra predstavil novelu zákona o cestnej premávke. Zmeny sa týkajú kolobežkárov jazdiacich s pomocným motorčekom, ale aj cyklistov jazdiacich v obciach po cyklotrasách. Po novom by sa mali osoby jazdiace na elektrickej kolobežke zaradiť medzi vodičov nemotorového vozidla, teda cyklistov jazdiacich na elektronickom bicykli alebo “segway“.

Kolobežkári sa zaradia medzi cyklistov

Ak budú kolobežkári počas jazdy využívať elektrický pohon, budú musieť jazdiť v pruhu vyhradenom pre cyklistov. V súčasnosti sa zaraďujú medzi chodcov, čo však nekorešponduje s povahou dopravného prostriedku a s pravidlami, ktoré sa na nich vzťahujú.

Rovnaké pravidlá pre všetkých
Kolobežkári budú jazdiť po trasách vyhradených pre cyklistov

Pre kolobežku s pomocným motorčekom budú platiť rovnaké pravidlá ako pre „segway“. To znamená, že na chodníku budú môcť jazdiť len rýchlosťou chôdze a nesmú pritom ohroziť chodcov.

Jedno, dve pivá budú povolené

Ďalší bod novely sa týka cyklistov jazdiacim v zastavanom území obce a na cestičke pre cyklistov s 0,5 promile alkoholu v krvi. Tento bol už raz schválený v novele zákona z roku 2016. Avšak pre nedostatočne jasne stanovenú formuláciu sa nedala uviesť do praxe.

Zastavané územie obce sa odkazuje na stavebný zákon č. 50/1976 Zb., ktorý však tento pojem vymedzuje vo vzťahu k stavebnému konaniu.

Cyklisti už nebudú musieť používať prilbu
Cyklisti už nebudú musieť používať prilbuFoto: Pixabay

Preto sa rezort rozhodol upraviť toto ustanovenie tak, aby mohli cyklisti jazdiť s daným množstvom alkoholu na cestičke pre cyklistov a v obci, teda na území vymedzenom dopravnými značkami Obec a Koniec obce.

Totožné pravidlá sa budú týkať aj osôb jazdiacich na samovyvažovacom vozidle – “segway“ a na kolobežke s pomocným motorčekom.

Už žiadne povinné prilby

Cyklistom nad 15 rokov sa vypúšťa povinnosť nosenia prilieb mimo obce a nosenia reflexných prvkov. Táto zmena bola opakovane iniciovaná hromadnou pripomienkou verejnosti zastúpenou Cyklokoalíciou. Zohľadňuje aj skutočnosť, že žiadny okolitý štát takúto povinnosť nemá a v rámci EÚ povinnosť nosenia prilby pre dospelých cyklistov má podľa našich dostupných informácií len Španielsko.

Táto legislatívna zmena sa nebude týkať detí do 15 rokov. Tým povinnosť nosenia prilby mimo obce vrátane reflexných prvkov zostáva.

Odporúčané články

Idete na dovolenku letecky? Pozrite si, čo patrí na palubu a čo do podpalubia Od budúceho roka čakajú motoristov nové povinnosti

Témy

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Spartak Trnava postúpil v Európskej lige ďalej, drámu s Radnikom rozhodol po pokutových kopoch Gombasek je podľa Čaputovej pre maďarskú komunitu symbolom a je dôležité, aby zachoval svoju nezávislosť Dunajská Streda si vybojovala postup v Európskej lige, Cracoviu Krakov vyradila po predĺžení Foto: Kamión pohltili plamene, diaľnicu D1 pred zjazdom do Východnej museli uzavrieť Nerozumiete „éčkam“? Pozrite si kompletný zoznam s ich významom Video+foto: Sagan vyhral prémiu a navýšil náskok v 12. etape Tour de France 2019, zvíťazil Yates Obvinili vodiča, ktorý v Drahňove zrazil a usmrtil päťročného chlapca

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X