Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cesty
Ilustračné foto: SITA/Jana Birošová.
6. 12. 2018 19:13 Cestná doprava od NasaDoprava.skSITA

Kompromis krajín EÚ o cestnom balíčku považujú dopravcovia za prijateľný

Združenie cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia v navrhovanej reforme podmienok pre vodičov a dopravcov však vidí určité nedostatky.

 Združenie cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia považuje dosiahnutý kompromis západných a východných členských krajín Európskej únie pri cestnom balíčku za prijateľný. V navrhovanej reforme podmienok pre vodičov a dopravcov však vidí určité nedostatky.

Dopravcovia vo štvrtok reagovali na rokovanie Rady ministrov EÚ pre dopravu, ktorá začiatkom týždňa rokovala o kabotážnej doprave, čase riadenia a odpočinku a tachografoch. Vďaka kompromisu bude úplne jasné, aké doklady musia mať pri sebe vodiči. Zároveň sa podarilo úplne vyňať prepravu medzi domovským štátom a niektorou z krajín EÚ z pravidiel o vysielaní pracovníkov.

Akceptujú kompromis o odpočinku vodičov

„Rozhodnutie Rady znamená zákaz tzv. pravidelného odpočinku v kabíne, teda 45 hodín a viac, a zároveň umožňuje tráviť tzv. skrátený odpočinok 24 hodín vo vozidle bez akýchkoľvek ďalších podmienok,“ informoval prezident ČESMAD Slovakia Pavol Jančovič.

Prezident ČESMAD Slovakia Pavol Jančovič (vľavo) a prvý viceprezident združenia Pavol Hudák. Foto: NasaDoprava.sk/Martin Benko.

„Tento kompromis akceptujeme, pretože väčšina našich vodičov bude po dvoch krátkych odpočinkoch smerovať domov, čo zodpovedá obchodnému modelu našich dopravcov. V ďalších fázach musíme zabezpečiť, aby tento skrátený odpočinok nebol obmedzený ďalšími podmienkami,“ uviedol Jančovič.

Flexibilita v medzinárodných prepravách

Dosiahnutý kompromis by pre dopravcov znamenal menšiu administratívnu záťaž. Vítajú najmä flexibilitu v medzinárodných prepravách, ich zámerom je tiež aj naďalej sa usilovať o čo najskorší nástup novej generácie digitálneho tachografu. Aj keď kompromis nie je podľa dopravcov dokonalý, výsledok im dáva šancu udržať si svoju pozíciu na spoločnom európskom trhu.

„Teraz sú na rade europoslanci a veríme, že aj Európsky parlament (EP) podporí jednotné pravidlá pre Európu. Budeme pracovať aj naďalej v Európskom parlamente a následnom rokovaní medzi Radou a EP v tzv. trialógoch na ešte väčšom vylepšení výslednej podoby balíčka pre našich dopravcov,“ poznamenal prezident ČESMAD Slovakia.

Ilustračné foto: pixabay.com.
Obavy z rôznych aplikácií smernice

„Veľmi nám záleží na dosiahnutí kompromisných podmienok, inak môže platiť 27 rôznych národných aplikácií smernice o vysielaní pracovníkov s odlišnými výpočtami minimálnych miezd a ďalšími pravidlami,“ dodal Jančovič s tým, že to by bola pre jednotný dopravný trh neúnosná situácia. Dopravcovia zároveň ocenili aj podporu ministra dopravy a výstavby Arpáda Érseka a všetkých slovenských vyjednávačov.

Združenie ČESMAD Slovakia očakáva, že rokovanie o cestnom balíčku sa podarí dokončiť na jar 2019, ešte pred voľbami do Európskeho parlamentu.

Odporúčané články

Polícia na piatok 5. júla udelila kamiónom výnimku na dojazd Slovak Lines zaviedol novú mobilnú aplikáciu najmä pre linku z Bratislavy do Viedne

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Aktualizované: V kauze zmenky vypovedal aj Mika, s obžalovaným Pavlom R. riešil niektoré veci Juhokórejské stíhačky vystrelili varovné výstrely na ruské lietadlo, ktoré narušilo vzdušný priestor krajiny Video: Peter Sagan opísal moment zo stúpania na Tourmalet, ktorý obletel celý svet Návštevy regiónov treba kombinovať s komunikáciou v médiách, tvrdí Danko a šokoval ho Kollár Začarovaný kruh: Produkcia mäsa mení klímu a klíma potom zabíja dobytok Nezamestnanosť pod päť percent má 51 okresov na Slovensku, najmenej ľudí bez práce má Trenčín Politika do škôl patrí, zhodli sa Smer-SD, SNS a Most-Híd, ale nesúhlasia s propagandou

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X