Kontaminácia ohrozujúca zdravie sa podľa rezortu dopravy pri výstavbe D4R7 nepotvrdila

D4
D4 Ivanka, sever - Rača | Foto: D4R7 Construction
Materiály v násypoch však neboli v poriadku, ministerstvo to chce ďalej skúmať

Zemina v násypoch budovanej diaľnice D4R7 neohrozuje zdravie ľudí. Podľa ministerstva dopravy a výstavby to potvrdili testy. Zároveň však potvrdzujú použitie materiálov v rozpore so stavebnými predpismi.

„Aby bolo možné tieto výsledky potvrdiť s definitívnou platnosťou, a zároveň aby bolo možné určiť rozsah problému, je nutné urobiť dodatočné odbery vzoriek a ďalšie testy, s ktorými sa začne hneď zajtra,“ informovala vo štvrtok hovorkyňa ministerstva dopravy Karolína Ducká.

Dodatočné testy

Podľa ministra dopravy a výstavby Arpáda Érseka napriek tomu, že sa nepotvrdilo ohrozenie zdravia ľudí alebo vodných živočíchov, sa bude situácia ešte dôkladnejšie preverovať. „Ak sa potvrdia podozrenia, ktoré máme, že materiál použitý v násypoch nebol ten, čo je dovolený, bude ho musieť koncesionár na vlastné náklady odniesť a použiť nový,“ dodal.

Okrem podrobnejších testov iniciuje rezort dopravy aj kontroly Inšpekcie ministerstva životného prostredia a Štátneho stavebného dozoru. Bude tiež úzko spolupracovať s políciou, ktorá sa týmito podozreniami tiež zaoberá.

Po dokončení dodatočných testov bude podľa rezortu možné zverejniť hodnotiacu správu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom