Konzílium odborníkov chce OTP režim aj pri cestovaní, ale železnice majú právo kontrolovať len cestovné doklady

DOPRAVA: Opatrenia proti šíreniu vírusu vo vlakoch
Foto: ilustračné, SITA/Jakub Julény.
  • aktualizované 6. decembra 15:02

Rozhodnutie o zavedení režimu OTP vo vlakoch Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s., (ZSSK) by muselo vydať Ministerstvo dopravy a výstavby SR ako jej akcionár.

Nariadenia vo vlakoch ZSSK

Národný osobný dopravca to potvrdil v súvislosti s bezpečnosťou cestovania vlakmi a možným podmienením prepravy v režime OTP, a to vzhľadom na stále nepriaznivú epidemickú situáciu aj počas aktuálneho lockdownu.

Viac o téme: Koronavírus

„Nariadenia vo vlakoch ZSSK sú rovnaké od začiatku prepuknutia pandémie – cestujúci majú stále povinnosť mať vo vlakoch vhodne prekryté horné dýchacie cesty počas celej cesty. To isté platí pri kontakte v pokladniciach pri nákupe cestovných dokladov,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Podľa neho spoločnosť má právo kontrolovať len cestovné doklady. „Cestovanie vlakmi je také bezpečné, ako sa sami správame a je dôležité, aby boli samotní cestujúci aj naďalej ohľaduplní a zodpovední,“ poznamenal.

OTP režim aj v autobusoch

Konzílium odborníkov z dôvodu nezlepšujúcej sa epidemickej situácie odporučilo vláde okrem predĺženia lockdownu do 16. decembra zaviesť aj režim OTP vo vlakoch a v diaľkovej autobusovej doprave. Zníženie mobility je podľa odborníkov najúčinnejším krátkodobým nástrojom na spomalenie šírenia ochorenia COVID-19.

K návrhu odborníkov na zavedenie OTP vo vlakoch a v diaľkovej autobusovej doprave sa vyjadrilo ministerstvo dopravy. „Zatiaľ o tom vieme iba z médií. Ak sa na nás obrátia príslušné orgány, sme pripravení okamžite sa touto otázkou zaoberať a tiež verejne komunikovať ďalšie podrobnosti,“ uviedol v pondelok pre agentúru SITA rezortný hovorca Ivan Rudolf.

„Od začiatku prepuknutia pandémie v maximálnej možnej miere všetkými prostriedkami zabezpečujeme, aby vlaky spĺňali najvyššie štandardy hygieny a bezpečnosti,“ ubezpečuje hovorca ZSSK. „Doteraz minimálne jedenkrát denne dezinfikujeme nad rámec bežného čistenia, dvakrát týždenne dezinfikujeme naše vozidlá polymérom s účinnosťou šesť až sedem dní. Taktiež zabezpečujeme deväť- až dvanásťkrát za hodinu výmenu vzduchu za čerstvý vďaka klimatizácii,“ dodal Kováč.

Pripomenul, že bezpečnosť cestovania vlakmi ZSSK potvrdil na jar tohto roka aj výskum vedcov zo Slovenskej akadémie vied, kedy zo 187 odobratých vzoriek ani jedna neobsahovala koronavírus.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Tomáš Kováč
    Firmy a inštitúcie ZSSK Železničná spoločnosť Slovensko