Korupcia s vodičskými preukazmi, ministerstvo a NAKA začali s kontrolami autoškôl

autoškola
Foto: ilustračné autoskola-peterson.sk

Ministerstvo dopravy a výstavby SR v spolupráci s Národnou kriminálnou agentúrou (NAKA) Prezídia Policajného zboru začalo kontrolné akcie vo vybraných autoškolách.

Na výcviku fyzicky neboli

Týka sa to autoškôl, ktoré sa podieľali na vydávaní vodičských oprávnení pre osoby bez toho, aby sa fyzicky zúčastňovali na výučbe a výcviku. Ako v piatok rezort dopravy informoval agentúru SITA v tlačovej správe, vodičské kurzy boli vykonávané fiktívne pre osobné a nákladné vozidlá, ako aj pre autobusy a traktory.

„Bezpečnosť na cestách je pre nás prioritou a je neakceptovateľné, aby niekto takýmto zásadným spôsobom obchádzal platné predpisy,“ povedal minister dopravy a výstavby Árpád Érsek (Mos-Híd).

„Potvrdzuje sa, že kontrolné mechanizmy, ktoré sme v minulosti spustili, sú úspešné a chcem všetkým odkázať, že neustúpime. Ani pri kontrole autoškôl, ani pri kontrole staníc technickej kontroly,“ uviedol Érsek.

Ministerstvo dopravy poukázalo na reálne podozrenie, že uvedené konanie bolo úzko spojené s korupčným správaním zúčastnených osôb podieľajúcich sa na procese získavania vodičského oprávnenia.

Fatálne následky

Národná kriminálna agentúra už v tejto súvislosti zadržala niekoľko osôb podozrivých z brania úplatkov.

„Účastník vodičského kurzu získava v autoškole potrebné teoretické vedomosti a praktické zručnosti na vedenie motorového vozidla. Absolvovanie vodičského kurzu v autoškole a úspešné vykonanie skúšky sú preto najdôležitejšími z podmienok na získanie vodičského oprávnenia,“ upozornila hovorkyňa ministerstva dopravy a výstavby Karolína Ducká.

Preto konanie takýchto autoškôl môže mať podľa nej fatálne následky, keďže osoba, ktorá sa nezúčastnila teoretického ani praktického výcviku, ohrozuje seba a hlavne aj iných účastníkov cestnej premávky.

„Vzhľadom na to, že kontrolami v oblasti autoškôl sú zisťované závažné nedostatky, Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky bude intenzívne vykonávať kontrolnú činnosť v autoškolách a prísne postihovať protizákonné konanie, ako aj sprísňovať sankcie, ktoré budú mať za následok zrušenie takýchto autoškôl, a teda v konečnom dôsledku aj pozitívny vplyv na zvýšenie bezpečnosti cestnej premávky,“ dodala Ducká.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Árpád ÉrsekKarolína Ducká
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRNAKA Národná kriminálna agentúra