Košice zmodernizujú niekoľko MHD zastávok, pribudnú elektronické informačné tabule či bezbariérové priechody

Autobusy, Košice

Mesto Košice zmodernizuje šesť zastávok MHD za viac ako 510-tisíc eur. Stavebné práce bude mať od začiatku letných prázdnin na starosti košická spoločnosť Eurovia SK. Mesto na túto obnovu využije eurofondy z Integrovaného regionálneho operačného programu.

Spolufinancovanie zo zdrojov EÚ dosiahne takmer 85 percent plánovanej sumy, zo štátneho rozpočtu to bude 10 percent a zvyšok budú predstavovať vlastné finančné zdroje mesta. Informoval o tom Magistrát mesta Košice.

Elektronické informačné tabule

„Sme radi, že postupnými krokmi dokážeme Košičanom ponúknuť lepší komfort cestovania v mestskej hromadnej doprave. Naším cieľom je, aby sa zvýšila jej konkurencieschopnosť voči osobnej doprave, a to sa dá dosiahnuť jedine zvýšením kvality služieb pre cestujúcich. Dôkazom toho budú aj nové, lepšie a modernejšie zastávky MHD, ktoré už onedlho pribudnú vo viacerých mestských častiach,“ uviedol po podpise zmluvy so zhotoviteľom primátor Košíc Jaroslav Polaček (nezávislý).

Súčasťou rekonštrukcie bude osadenie označníkov a elektronických informačných tabúľ s aktuálnymi odchodmi spojov. Zároveň sa budú realizovať stavebné úpravy nástupných plôch zastávok, ako aj pruhov s bezbariérovým prístupom. Nástupné plochy na zastávkach budú doplnené o mobiliár pozostávajúci z odpadkových košov a parkových lavičiek.

Výstavba bezbariérových priechodov

Celkovou modernizáciou prejdú zastávky na Považskej ulici pri VÚSCH v smere na Hlavnú poštu, pri Okresnom úrade Košice obojsmerne, ako aj pri OC Galéria v smere na Krajský súd Košice. Zastávky na Staničnom námestí a na Belehradskej v smere do centra budú doplnené o informačné tabule.

Súčasťou modernizácie je na vybraných zastávkach aj výstavba bezbariérových priechodov pre chodcov s prvkami pre nevidiacich, ako aj ich osvetlenie pre zvýšenie bezpečnosti cestnej premávky. V rámci projektu Modernizácie zastávok verejnej dopravy a informačných systémov už mesto Košice zrekonštruovalo v rokoch 2018 a 2019 celkovo 29 autobusových zastávok, na ktorých pribudlo 26 nových informačných LED tabúľ.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav Polaček
Firmy a inštitúcie Eurovia SKMagistrát mesta KošiceVÚSCh Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb