Košické letisko vybavilo v minulom roku takmer 169-tisíc cestujúcich

Letisko Košice. Foto: ttps://www.airportkosice.sk/sk

Letisko Košice vlani výrazne pociťovalo následky pandémie a počas roka 2021 vybavilo spolu 168 742 cestujúcich, čo predstavuje medziročný nárast o 71 360 pasažierov. Pre porovnanie, v predpandemickom roku 2019 letisko Košice vybavilo viac ako 558-tisíc cestujúcich, čo bol druhý najlepší výsledok v histórii letiska. Informovala o tom Karolína Linhártová z Letiska Košice.

Pribudlo sedem nových liniek

„Veľmi sa tešíme, že sa v uplynulom roku začala prevádzka na letisku v Košiciach pomaly obnovovať a máme radosť, keď vidíme plný terminál cestujúcich, ktorí môžu cestovať za svojimi blízkymi, na dovolenku alebo za prácou. Napriek všetkým negatívam a komplikovanej pandemickej dobe sa nám podarilo vďaka dlhodobej spolupráci s leteckými spoločnosťami spustiť sedem nových leteckých liniek z Košíc. Je pred nami ešte dlhá a komplikovaná cesta, ale veríme, že v roku 2022 letisko Košice, ako aj celý letecký a turistický sektor urobia rozhodný krok smerom k výraznému zotaveniu,“ uviedol výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva Letiska Košice Michael Tmej.

Na pravidelných linkách v roku 2021 prepravili 124 454 cestujúcich. Najžiadanejšou destináciou bol Londýn Luton, nasledovaný Prahou a Viedňou. Z novozavedených destinácií zaznamenali veľký úspech najmä Dublin a Liverpool.

Charterové lety pripravené cestovnými kanceláriami využilo viac ako 42-tisíc cestujúcich. Letná sezóna odštartovala 23. júna letom do Heraklionu a bola ukončená 2. októbra posledným letom do Antalye.

Cestovné kancelárie ponúkali sedem destinácií v šiestich krajinách. Najviac dovolenkárov sa vybralo do tureckej Antalye, na grécky Rodos a do bulharského Burgasu.

Protipandemické opatrenia

Od konca októbra 2021 začala prevádzkovať letecká spoločnosť Ryanair lety do troch nových destinácií – do Dublinu, Viedne a Varšavy. Ďalšou dobrou správou bolo po 3-ročnej prestávke obnovenie leteckej linky Košice – Doncaster Sheffield, ktoré spoločnosť Wizz Air spustila 28. mája vo frekvencii dvakrát týždenne.

Očakáva sa, že koncom marca 2022 obnovia svoju prevádzku z Košíc Poľské aerolínie LOT do Varšavy a od polovice apríla 2022 aj letecká spoločnosť Eurowings do Düsseldorfu.

Aj v roku 2022 platia pre všetky letecké spoločnosti všeobecne platné pravidlá nosenia respirátora počas celého letu, dodržiavanie hygieny rúk a odstupov. Rovnaké pravidlá platia aj pre pohyb cestujúcich v priestoroch terminálu Letiska Košice.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karolína LinhartováMichael Tmej
Firmy a inštitúcie EurowingsLetisko KošiceRyanairWizz Air