Košický i Prešovský kraj menia zľavový systém prímestskej doprave, časť cestujúcich výrazne ušetrí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Košice, autobus
Foto: archívne, SITA/Ivan Fleischer

Košický samosprávny kraj (KSK) a Prešovský samosprávny kraj (PSK) zmenia od leta systém poskytovania sociálnych zliav v prímestskej autobusovej doprave na východe Slovenska. Oproti dnešku sa zjednoduší a sprehľadní, pričom výrazne ušetria tí, ktorí pri platbe uprednostnia dopravnú kartu pred hotovosťou. Zmena súvisí s prechodom na zónovú tarifu. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

„Na rozdiel od súčasného stavu budú po novom všetky zľavy stanovené rovnakými percentami. Pri polovičnom cestovnom sa zľava zvýši a zjednotí na rovných 50 percent. Navyše, nárok na polovičné cestovné budú mať po novom aj občania vo veku od 63 do 70 rokov, ktorí dnes platia plné cestovné. Osobitné cestovné pre občanov nad 70 rokov veku, darcov krvi a tehotné ženy bude predstavovať 80-percentnú zľavu zo základného cestovného,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Rodiny s deťmi do 16 rokov veku budú môcť aj po zavedení zónovej tarify naďalej výhodne cestovať počas víkendov a štátnych sviatkov. Každý člen rodiny zaplatí za cestu jedno euro v rámci jedného spoja, bez ohľadu na dĺžku jazdy, spôsob úhrady cestovného alebo nárok na iné zľavy.

Cena závislá od formy platby

Pri jednorazových lístkoch bude cena cestovného závisieť aj od formy platby. „Chceme oveľa výraznejšie motivovať cestujúcich, aby používali dopravné karty, či už súčasné klasické, alebo nové virtuálne uložené v mobilnom telefóne. Pri jednorazových lístkoch pôjde o cenovo najvýhodnejší spôsob úhrady, pričom dopravná karta umožní aj kúpenie si prestupných lístkov na dva spoje, čo predstavuje ďalšie cenové zvýhodnenie. Cestujúci sa pri nástupe na druhý spoj preukážu platným prestupným lístkom iba priložením karty alebo mobilu, čo v konečnom dôsledku pomôže zrýchliť cestovanie,“ povedal predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

V prípade jednorazových a jednodňových lístkov bude mať nárok na 50-percentné zľavnené cestovné dieťa do dovŕšenia 16. roku veku, žiak alebo študent dennej formy štúdia do dovŕšenia 26. roku veku, senior od 63. roku veku, ťažko zdravotne postihnutá osoba.

Tiež sprievodca dieťaťa do dovŕšenia 6. roku veku, sprievodca ťažko zdravotne postihnutej osoby – držiteľa preukazu ŤZP-S a rodič za účelom sprevádzania alebo návštevy zdravotne postihnutého dieťaťa, ktoré je umiestnené v školských, sociálnych alebo zdravotníckych zariadeniach na území SR, alebo ich navštevuje.

Výrazná zľava pre tehotné ženy

V prípade mesačných, štvrťročných, polročných a ročných predplatných lístkov bude mať nárok na 50-percentné zľavnené cestovné dieťa do dovŕšenia 16. roku veku, žiak alebo študent dennej formy štúdia do dovŕšenia 26. roku veku, senior od dovŕšenia 63. roku veku a ťažko zdravotne postihnutá osoba.

Nárok na osobitné cestovné so zľavou 80 percent bude mať v prípade všetkých typov lístkov občan od dovŕšenia 70. roku veku, tehotná žena, držiteľ Zlatej alebo Diamantovej Janského plakety alebo Kňazovického plakety.

Zakladateľmi integrovaného dopravného systému IDS Východ sú Košický samosprávny kraj a Prešovský samosprávny kraj. Cieľom je skoordinovať všetky druhy dopravy na území východného Slovenska – prímestskú autobusovú, mestskú aj železničnú.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Anna TerezkováMilan MajerskýRastislav Trnka
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)PSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)